Ranking Diamentów publikowany jest od 2007 roku przez Forbes - prestiżowy miesięcznik o tematyce biznesowej. Powstaje na podstawie oficjalnych informacji przekazywanych przez firmy, zebranych przez wywiadownię Dun & Bradstreet Polska.
Pod uwagę wzięto firmy, które w 2009 r. osiągnęły przychody ze sprzedaży na poziomie co najmniej 5 mln złotych, złożyły w terminie raporty do Krajowego Rejestru Sądowego w 2010 roku, są rentowne, z wysoką płynnością bieżącą, nie zalegają z płatnościami. Analizowano dane z czterech lat: 2006-2009. Na liście Diamentów znalazły się te przedsiębiorstwa, które osiągnęły największy przeciętny roczny wzrost wartości co najmniej 15 procent.
Jak pisze redakcja Forbesa, aktualny ranking jest obrazem polskiej gospodarki okresu spowolnienia: "Odzwierciedla to, jak przedsiębiorcy poradzili sobie z kryzysem. Skalę problemów, które musieli pokonać, najlepiej oddaje fakt, że liczba Diamentów spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym aż o blisko jedną czwartą.".
W tegorocznym rankingu miano Diamentów Forbesa otrzymało 9 firm z Krosna. Na liście przedsiębiorstw z dochodami od 50 do 250 mln zł znajdują się dwa z naszego miasta: Budownictwo Naftowe Naftomontaż (3. miejsce na liście wojewódzkiej, 25. na ogólnopolskiej) i Panmar (24. miejsce w województwie, 389. w kraju).
- 6 lat temu Naftomontaż był na skraju upadłości, więc ten ranking jest potwierdzeniem słuszności obranej 6 lat temu drogi - mówi wiceprezes firmy Janusz Jasiński. - Forbes to bardzo poważny międzynarodowy magazyn gospodarczy, dlatego dla nas jest bardzo cenne to, że zostaliśmy zauważeni w kategorii firm, które najszybciej odbudowują swój kapitał, przyrasta ich wartość. Nasza firma na potrzeby rankingu nie udostępniała redakcji miesięcznika Forbes ani danych finansowych, ani też nie wydatkowała na ten cel żadnych środków finansowych - dodaje.
Zgodnie z polityką realizowaną w grupie kapitałowej PGNiG (do której należy Naftomontaż) spółka ta aktualnie objęta jest procesem konsolidacji i w perspektywie roku - razem z krośnieńskim ZUN Naftomet - będzie częścią większego organizmu pod nazwą Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Technologie, straci więc swą autonomię. - Myślę jednak, że jeszcze jako spółka, w przyszłym roku w rankingu Forbesa Naftomontaż będzie znacznie, znacznie wyżej - zdradza Janusz Jasiński.
Zestawienie Diamentów z dochodami od 5 do 50 mln zł zawiera 7 pozycji z Krosna, są to: Arma Krosno (14. miejsce na liście wojewódzkiej), Makdar (27. miejsce), Gabło (29. miejsce), Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych (42. miejsce), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (57. miejsce), Andmar (60. miejsce) i Meble Polskie (73. miejsce).
PRIiD głównie zajmuje się robotami budowlanymi w zakresie ochrony środowiska: oczyszczalniami ścieków, kanalizacją. Wykonuje też roboty drogowe, buduje sieci elektroenergetycznne, uzbraja tereny. Ma też na koncie m.in. budowę lądowiska dla helikopterów.
- Obecność na liście Forbesa jest satysfakcjonująca, ale my głównie staramy się, żeby dobrze o nas mówiono wśród inwestorów, bo to jest najlepsza promocja - mówi prezes zarządu PRIiD SA Jan Zdzieba.
- Cieszymy się, że znajdujemy się w gronie firm, które się rozwijają - kontynuuje. - Staramy się nie zaniedbywać rozwoju, niedawno otrzymaliśmy dofinansowanie na nowy sprzęt do robót drogowych. Zakupiliśmy już urządzenie do przewiertów sterowanych. Cały projekt oszacowany jest na ponad 6 mln złotych, dotacja wynosi około 3 mln. Firma zatrudnia około 120 osób.
Podkarpackiej listy Diamentów Forbesa nie zdominowali - jak dzieje się to w innych województwach - przedstawiciele stolicy regionu. Zdaniem analityków miesięcznika, obecność w zestawieniu licznej reprezentacji z Krosna, Jasła czy Stalowej Woli dobrze wróży przyszłości województwa.