Ranking najlepszych liceów i techników po raz szesnasty został opublikowany przez "Perspektywy". Jak twierdzą twórcy zestawienia, jego misją jest dostarczenie informacji o tym, jak oceniane są polskie szkoły ponadgimnazjalne.
Głównymi adresatami rankingu są uczniowie najstarszych klas gimnazjów, którzy już w czerwcu muszą podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać taką szkołę ponadgimnazjalną, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.
Przygotowano dwa główne rankingi ogólnopolskie: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2014 oraz Ranking Techników 2014. W przypadku ogólniaków oceniano sukcesy w olimpiadach oraz wyniki matur (przedmioty obowiązkowe i dodatkowe). W odniesieniu do techników oceniano ponadto wyniki egzaminów zawodowych.
Spektakularny sukces odniosło Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie, tzw. "Elektryk". W Rankingu Techników 2014 znalazł się na 10. miejscu w kraju (awans z 61. miejsca). Jest najlepszą tego typu szkołą w całym województwie. W podrankingu maturalnym szkoła ta znalazła się natomiast na 17. miejscu w Polsce (awans z 31. miejsca).
- Jest nam bardzo miło być w gronie szkół elitarnych. To dla nas wielki sukces - komentuje wyniki rankingu Marek Kubit, dyrektor "Elektryka". Podkreśla, że sukces szkoły to przede wszystkim zasługa pracy, zaangażowania uczniów oraz nauczycieli w przygotowaniu do konkursów i egzaminów: - Ten rok zaowocował nam bardzo dobrymi wynikami na olimpiadach, wysokimi miejscami na konkursach zawodowych, ale też bardzo dobrymi wynikami na maturze. Mieliśmy prawie 100-procentową zdawalność. Na egzaminach zawodowych zdobywaliśmy ponadprzeciętne wyniki. Przykładem może być technik informatyk - zdawalność egzaminu zawodowego wyniosła u nas 88 procent, podczas gdy w Polsce była na poziomie 60 procent.
Dyrektor twierdzi, że tym, co przyciąga uczniów do "Elektryka" może być pozycja w rankingu, ale przede wszystkim atmosfera i wyniki pracy: - Zawsze podkreślamy, że u nas młodzież może sobie otworzyć drogę do dobrych studiów, może zdobywać dobrą pozycję na rynku pracy, mieć zadowolenie z tego co robi. Wymagamy, ale pomagamy też w trudnościach edukacyjnych, wychowawczych. To nie jest reklama tylko rzeczywistość, która odzwierciedla się w wynikach.
W Rankingu Liceów Ogólnokształcących od lat wysoką pozycję zajmuje I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Choć w tym roku nieco spadło w tym zestawieniu (42. pozycja - spadek z 38.), to ciągle jego wyniki są godne pozazdroszczenia. - Jesteśmy zadowoleni z miejsca. Ostatnie czasy pokazują, że to jest ten przedział punktowy, który jest przeznaczony dla szkoły o takiej liczbie uczniów, bo o ostatecznym miejscu, oprócz wyników, decyduje także ilość uczniów w szkole - mówi Ryszard Józefczyk, dyrektor I LO. - Głównym sukcesem szkoły jest to, że niezmiennie co roku przez te kilkanaście lat pokazujemy, że mamy stały, wysoki poziom. Nie patrzymy na ten wynik jak na efekt propagandowy, tylko jak na rzetelny miernik jakości pracy szkoły.
W rankingu wojewódzkim, podobnie jak w ubiegłym roku, "Kopernik" został sklasyfikowany na drugim miejscu tuż po rzeszowskim Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek. Tym samym I LO w Krośnie jest najlepszą spośród publicznych szkół w województwie. Z kolei w podrankingu olimpijskim szkoła ta jest 20. w Polsce (awans z 40. miejsca).
- Pozycja "Elektryka" to ogromna radość - z wyników krośnieńskich szkół zadowolona jest Grażyna Gregorczyk, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna, były dyrektor "Kopernika". - W czasach kiedy byłam dyrektorem "Kopernika", gdy szkoła obchodziła swoje 100-lecie, to strasznie się cieszyliśmy, że udało nam się szkołę wprowadzić po raz pierwszy do pierwszej setki szkół w Polsce. Od tamtego czasu, od 2000 roku, "Kopernik" jest cały czas w pierwszej setce szkół olimpijskich.
"Kopernik" i "Elektryk" to szkoły z najlepszymi pozycjami w zestawieniu, ale sukcesy zanotowały także inne krośnieńskie szkoły. W rankingu wojewódzkim, w pierwszej pięćdziesiątce liceów znalazło się ponadto Katolickie Liceum Ogólnokształcące (miejsce 7. - spadek z 6.), II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja (miejsce 19. - awans z 23.) oraz III Liceum Ogólnokształcące (miejsce 31. - awans z 44.)
W rankingu wojewódzkim techników na wysokim miejscu znajdziemy Technikum nr 7 w ZS KU (18. miejsce - po raz pierwszy w zestawieniu), "Mechanika" (19. miejsce - awans z 31.) oraz "Szczepanika" (21. miejsce - awans z 38.)