Witam, Tytuł artykułu fatalny, dalece odbiegający od stanu faktycznego. Gawrony, kawki czy sroki to nie są intruzi, od dawna zżyte z ludźmi i dobrze czujące w jego bliskości. Kwestia płoszenia, mocno dyskusyjna, zresztą wątpliwej jakości zgoda RDOŚ stoi za jej praktyką. Co kluczowe, drapieżne ptaki płoszą nie tylko gawrony, ale również wszystkie inne, więc wyrażanie radości przez panią Sowę, że gawronów jest mniej (co oznaczać ma, że to lepiej), jest kuriozalne, i daleko szkodliwe etycznie. Bo mniej jest i bedzie wszelakich ptaków. Kolejna rzecz pominięto korzyści jakie daje obecność gawronów i innych krukowatych, a tych korzyści jest sporo, m.in. też i higieniczne, zjadają bowiem mnóstwo odpadków produkowanych przez ludzi; estetyczne - kontakt z tymi ptakami, obserwacja ich zwyczajów wielu ludzi cieszy; mają one też wpływ na populację gryzoni czy owadów np. komarów, meszek, a pewnie i kleszczy. Dodatkowo płoszenie w okresie lęgowym, a taki właśnie trwa, jest wysoce nieetyczne. Wreszcie sprowadzanie tematu do nadmiaru odchodów ewentualnie głośnego krakania pokazuje niewesoły stan naszej kondycji cywilizacyjnej, w królować ma beton, plastik, szkło i samochody, bez przyrody, a jeśli to w taki sposób wyglądającej jak kasztany przy Naftówce, ogłowione, w zasadzie zniszczone już drzewa, pewnie też w celu usunięcia kraczących gawronów. Wstyd. Ostatnia rzecz, żal że autorka tekstu nie pofatygowała się o komentarz ornitologa, a tych jest sporo, sokolnicy to jednak trochę inna bajka. Jakby co polecę kilka nazwisk. Z poważaniem, Grzegorz Bożek, redaktor naczelny Miesięcznika Dzikie Życie dzikiezycie.pl, krośnianin
Płoszenie pomaga . Gawrony z cmentarza na Krakowskiej wyprowadziły się , do parku przy ul. Armi Krajowej przy internacie . Strach tamtędy przejść , bo na głowę napewno coś niemiłego spadnie. Może i tutaj potrzebny byłby Pan sokolnik ze swoimi podopiecznymi ???
Może to i jest łowiectwo, ale na pewno nie takie jak w wydaniu pewnego ministra środowiska, który ot tak dla zabawy wymordował w ciągu ok. godziny 500 bażantów. Bardzo dobry sposób na walkę z plagą gawronów, a jednocześnie humanitarny bo ptaki nie są bez potrzeby mordowane dla zabawy. oby więcej takich przemyslanych działań. A czy będzie to skuteczne zobaczymy.