Budowa bulwarów nad Wisłokiem rozpoczęła się w kwietniu tego roku. Teraz po kilku miesiącach powoli widać już kształtującą się ścieżkę pieszo-rowerową, która będzie liczyć 2 km długości. Ma ona swój początek przy parkingu hali widowiskowo-sportowej, a kończy się przy ul. Kilińskiego, gdzie połączy się ze ścieżką prowadzącą do ul. Moniuszki w dzielnicy Białobrzegi. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.
- Prace ziemne w dużej części zostały już wykonane, np. niezbędna wycinka drzew, korytowanie czy betonowanie - informuje dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta miasta Krosna.
Najbardziej zaawansowane prace występują na odcinku od mostu przy ul. Niepodległości do kładki na ul. Fredry. Położono tam drugą warstwę betonu, na którą zostanie nałożona specjalna żywica.
Na odcinku od kładki na ul. Fredry do mostu przy ul. Okrzei jest przeprowadzane korytowanie, a brzegi rzeki są umacniane warstwą kamieni. Te prace mają się ku końcowi.
Najmniej zaawansowane roboty występują na odcinku od hali widowiskowo-sportowej. Wytyczony teren został tylko wykorytowany. – Prace nie rozpoczęły się, bo występuje tam kolizja z wodociągiem. Robót nie można było wykonać, dopóki funkcjonowały odkryte baseny. W połowie września problem zostanie rozwiązany.
Nawierzchnia ścieżki zostanie wykonana ze specjalnej żywicy. – Będzie można się po niej bezproblemowo poruszać nie tylko na rowerze, ale też na rolkach czy hulajnogach. Będzie też część wydzielona dla pieszych.
Powstaną dwie duże strefy aktywnego relaksu. Jedna będzie zlokalizowana obok kładki na ul. Fredry, zaś druga przy hali sportowo-widowiskowej. Do tego będą też dwa zejścia do rzeki. - W przyszłości chcemy tam stworzyć plaże – zapowiada dr Tomasz Soliński.
Zastępca prezydenta ma nadzieję, że wielu mieszkańców odkryje tereny nad Wisłokiem na nowo. - Rzeka odkrywa tutaj swoje interesujące oblicze. W tym miejscu będzie można spędzić czas z rodziną lub po prostu uprawiać sport.
Koniec dotychczasowych prac zaplanowano na luty 2024 roku. - Jeśli pogoda na to pozwoli, to liczymy, że wykonawca zakończy roboty jeszcze w tym roku. W przyszłym planujemy prace kosmetyczne związane z elementami małej infrastruktury: ławkami, oświetleniem i monitoringiem.
Środki na budowę bulwarów władze miasta pozyskały z Funduszy Norweskich. Wartość projektu to ok. 12,5 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 8 mln zł. W przyszłości miasto chce kontynuować rozbudowę ścieżki do 4-5 km, a nawet dalej, do sąsiedniej gminy.