technologia

Promieniowanie z anten GSM w Krośnie: bardzo niskie poziomy

Sprawa postawienia masztu sieci Play przy ul. Zręcińskiej na nowo rozpaliła dyskusję o wpływie nadajników GSM na zdrowie ludzi. Choć w Krośnie funkcjonuje już ponad 20 stacji bazowych telefonii komórkowej i instaluje się kolejne, nie ma podstaw do niepokoju. Regularnie bada się poziom promieniowania elektromagnetycznego wokół nich. Wskazania są na niskim poziomie i spełniają normy bezpieczeństwa.
Adrian Krzanowski
Anteny GSM przy skrzyżowaniu ul. Składowej i Podkarpackiej
Damian Krzanowski

Według danych z Urzędu Miasta [1] oraz rządowego serwisu SI2PEM [2], na terenie miasta funkcjonuje już ponad 20 stacji bazowych telefonii komórkowej. Często na jednym maszcie lub budynku pracują urządzenia kilku operatorów. Na przykład, na dachu szpitala przy ul. Korczyńskiej znajduje się stacja Play, Orange i Plus, a na dachu RCKP przy ul. Kolejowej Play i Plus. Zdarza się też, że z jednej stacji bazowej korzysta np. dwóch współpracujących ze sobą operatorów.

Lokalizacja masztów GSM w Krośnie
si2pem.gov.pl
LOKALIZACJA NADAJNIKÓW GSM W KROŚNIE:

Stacje bazowe telefonii komórkowej wytwarzają pole elektromagnetyczne, podobnie jak szereg innych urządzeń, ale są to fale o charakterze niejonizującym [2]. Oznacza to, że nie wywierają one negatywnego wpływu na organizm. Dotyczy to także nadajników telefonii komórkowej najnowszej generacji (oznaczanej skrótem 5G), które są często wskazywane przez przeciwników jako szczególnie szkodliwe dla zdrowia.

Co więcej, specjaliści od radiokomunikacji tłumaczą, że natężenie pola elektromagnetycznego maleje z kwadratem odległości, dlatego przykładając telefon komórkowy do głowy jesteśmy o wiele bardziej narażeni na promieniowanie elektromagnetyczne, niż będąc w pobliżu nadajnika.

Rodzaje promieniowania w zależności od długości fal
si2pem.gov.pl

Wszystkie urządzenia GSM muszą też spełniać restrykcyjne normy dotyczące poziomu promieniowania elektromagnetycznego. Badają to akredytowane laboratoria, a wyniki każdy może sprawdzić na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Na przykład, kilka tygodni temu (27.02.2023) badano poziom natężenia pola elektromagnetycznego nadajnika Plus, który znajduje się na budynku przy ul. Staszica (nad siedzibą redakcji portalu). Pomiar obejmował ponad 20 miejsc, np. ulicę Staszica, wejście do I LO, korytarz w Urzędzie Miasta itp. Największe promieniowanie zarejestrowano na Placu Konstytucji 3-go Maja, a najmniejsze w I Liceum Ogólnokształcącym. Poziom natężenia był jednak bardzo niski i wynosił od 4 do 10% dopuszczalnych norm [3].

Przykładowe miejsca pomiarów w pobliżu stacji bazowej Plus GSM przy ul. Staszica - dopuszczalna norma to 28 [V/m]:
1: chodnik przy ul. Staszica - 1,87 [V/m]
11: teren zielony (cmentarz wojskowy) - 2,90 [V/m]
16: budynek Rady Miasta - korytarz- 2,30 [V/m] 
17: Szkoła – korytarz od dziedzińca - 1,06 [V/m]

Raport z badań poziomu natężenia pola elektrycznego w otoczeniu stacji bazowej: BT20358

Do końca 2019 roku dopuszczalny poziom pola elektromagnetycznego w środowisku, w miejscach dostępnych dla ludności, wynosił 7 [V/m]. Od 2020 roku normy te zostały podniesione do poziomów unijnych i wynoszą 28-61 [V/m] (w zależności od wykorzystywanej częstotliwości).

Z mapy dostępnej w rządowym serwisie o polu elektromagnetycznym wynika, że żadna ze stacji bazowych w Krośnie ich nie przekracza:

Wyniki pomiarów promieniowania elektromagnetycznego w pobliżu nadajników GSM w Krośnie
si2pem.gov.pl

Według Światowej Organizacji Zdrowia, "biorąc pod uwagę bardzo niski poziom narażenia i zebrane do tej pory wyniki badań, nie ma przekonujących dowodów naukowych na to, że słabe sygnały RF ze stacji bazowych i sieci bezprzewodowych mają negatywny wpływ na zdrowie" [4].

Pole elektromagnetyczne jest naturalnym zjawiskiem fizycznym występującym we wszechświecie. Jest wszędzie. Naturalne źródła pola elektromagnetycznego to między innymi [2]:

ŹRÓDŁA DANYCH:

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: