PRACA

Rzemieślnicy w cenie. Zostań grafikiem, florystą czy baristą

Jak ważny jest "fach w ręku" wiedzą o tym chyba wszyscy. Jednak miejsc, gdzie można zdobywać doświadczenie i wiedzę jest coraz mniej. Naprzeciw oczekiwaniom osób, które chcą się szkolić i znajdować pracę, wychodzi Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie. Mieści się w nowo wyremontowanym budynku Towarzystwa "Zgoda" przy ul. Piłsudskiego.
Redakcja Portalu
Rzemiosło wraca do łask. Świadczy o tym rosnąca liczba osób przystępujących do egzaminu czeladniczego lub mistrzowskiego
CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH

Kilkanaście lat temu w szkołach zrezygnowano z nauki wielu zawodów rzemieślniczych. Teraz mistrzowie w swoich zawodach zaczynają powoli wymierać, a nie ma kontynuacji. W przyszłości może więc zabraknąć np. szewców, zegarmistrzów czy zdunów. 

- Ubolewamy też, że zajęcia praktyczno-techniczne dla dzieci w szkołach przeszły do lamusa, podczas gdy w innych krajach europejskich, zwłaszcza w Skandynawii, dostrzega się ich rozkwit. Taki sposób poznania zawodu jest o wiele bardziej skuteczny – mówi Marek Kiełtyka, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie.

Dyplomy rzemieślników są bardzo cenione za granicą
CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH

Dyplom rzemieślnika jest bardzo ceniony szczególnie u zagranicznych pracodawców, a za tym idą też wyższe zarobki. - Do Cechu zgłaszają się osoby, które pracują za granicą i chcą potwierdzić swoje umiejętności – mówi Marta Matelowska, kierownik Cechu Rzemiosł Różnych.

Jak informuje Cech, na szczęście powoli powraca zainteresowanie rzemiosłem. - Ludzie mają dość bylejakości. Chcemy czegoś unikalnego, dlatego coraz więcej otwiera się manufaktur - mówi Marek Kiełtyka. W tym roku do egzaminów z takich zawodów jak piekarz, cukiernik, fryzjer, mechanik, elektryk czy cieśla przystąpiło 82 młodych pracowników. To dwa razy więcej niż rok wcześniej.

"Zaglądnij do Cechu" to warsztaty, na których dzieci uczą się wielu pożytecznych umiejętności
CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH

Szkolenia i warsztaty

Dzięki funduszom norweskim Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie organizuje szkolenia zawodowe dla osób bezrobotnych, pracujących i uczących się, którzy ukończyli 18 rok życia. Kurs trwa od 80 do 120 godzin i może odbywać się popołudniami lub w weekendy. Ostatni nabór odbędzie się w styczniu przyszłego roku. Szczegóły tutaj.

Cech organizuje również warsztaty. Możemy zabrać dzieci i twórczo spędzić czas na darmowych zajęciach, na których lokalni rzemieślnicy uczą np. robienia karmnika, wyrabiania ciasta, robienia fryzur czy budowania prostych obwodów elektrycznych. - Dzieciaki wychodzą z zajęć uśmiechnięte, to dla nich ogromna frajda. Sądzę, że ta wiedza im zostaje i może przyczynić się do wybrania dalszej ścieżki edukacji - mówi Marek Kiełtyka.

Marek Kiełtyka zaznacza, że samodzielne doznanie to jedno z najlepszych sposobów na naukę rzemiosła
CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH

Natomiast w czerwcu przyszłego roku Cech ma w planach organizację Jarmarku Rzemieślniczego na krośnieńskim Rynku. – Chcemy, żeby jego formuła była nieco inna od Karpackich Klimatów. Zależy nam, aby było to wydarzenie empiryczne. Aby jego uczestnicy mogli dotknąć, zobaczyć i poczuć rzemiosło – mówi Marek Kiełtyka.

Z biurem Cechu można kontaktować się codziennie od 8:00 do 14:00, a działalność śledzić na Facebooku.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: