ARCHIWUM 1999-2017

"Beskidzkie" po raz drugi

Uwaga uczniowie szkół ponadgimnazjalnych! Rozpoczyna się druga edycja programu "Beskidzkie Strumyki". Stowarzyszenie "Szkoła Liderów" poszukuje 5-osobowych grup młodzieżowych, które zechcą zrealizować projekty edukacyjne dla gimnazjalistów z małych miejscowości. Każda grupa może uzyskać dofinansowanie działań na kwotę do 1000 zł. Uczestnicy pierwszej edycji programu zachęcają: - To wspaniała, półroczna przygoda. Przyjemne z pożytecznym.
Redakcja Portalu
Artykuł z archiwum 2002-2017

Celem 6-miesięcznej inicjatywy "Beskidzkie Strumyki" jest wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich oraz małych miast. To już druga edycja tego programu. Pierwsza odbyła się w roku 2002 i cieszyła się ogromnym uznaniem młodzieży, nauczycieli, rodziców, władz lokalnych i sponsorów. Tegoroczna edycja "Beskidzkich Strumyków" ma charakter międzynarodowy. Takie same działania odbywać się będą w Polsce i na Ukrainie.

Program "Beskidzkie Strumyki" składa się z kilku etapów.

Pierwszy, to nabór i szkolenie 50 uczniów ze szkół średnich z dwóch powiatów: krośnieńskiego i jasielskiego. Bezpłatne, kilkudniowe szkolenia odbędą się początkiem lutego 2004 r. w ośrodku w Trzcinicy koło Jasła. W szkoleniach wezmą udział także dorośli opiekunowie każdej z grup młodzieży. Warsztaty mają na celu naukę umiejętności społecznych ułatwiających pracę na rzecz innych czyli: diagnozy środowiska społecznego, tworzenia projektów, pracy w zespole, elementów komunikacji, planowania, motywowania oraz przygotowania młodzieży do służby na rzecz innych, w szczególności ich młodszych kolegów z gimnazjów.

W tej części "Beskidzkich Strumyków" uczestniczyć też będzie młodzież z Ukrainy, która kolejne etapy programu realizować już będzie w swoim kraju.

W kolejnym etapie inicjatywy (luty 2004 roku), uczniowie w grupach z dorosłym opiekunem przygotują projekty edukacyjne skierowane do młodzieży w wieku gimnazjalnym. Chodzi o stworzenie planu inicjatyw o charakterze edukacyjnym lub wychowawczym, mających na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci ze środowisk wiejskich, na przykład: kół samokształceniowych, warsztatów internetowych, pogotowia lekcyjnego, kółek zainteresowań, świetlic edukacyjnych itp.

Przygotowane projekty zostaną ocenione przez komisję, w której zasiądą m.in. przedstawiciele realizatorów projektu "Beskidzkie Strumyki" i sponsorów. Komisja zdecyduje, które projekty i w jakim stopniu otrzymają pomoc rzeczową pozwalającą na realizację projektów. Wszystkie projekty wezmą udział w konkursie i będą mogły uzyskać dofinansowanie.


Anna Kowal - uczestniczka pierwszej edycji programu (2001/2002 r.), uczennica ZSP nr 5 w Krośnie ("Elektryk"):<

- Udział w "Beskidzkich Strumykach" był dla mnie wielką przygodą. Dowiedziałam się jak się tworzy projekt i jak się nim zarządza. Nauczyłam się też efektywnie pracować grupie. W trakcie realizacji projektu naszej grupy w Gimnazjum w Posadzie Górnej poznałam wiele wspaniałych osób. To wszystko niewątpliwie wpłynęło pozytywnie na moje życie. Żadna szkoła nie nauczy tego, czego nauczyć się można w trakcie "Beskidzkich Strumyków".


Okres marzec-maj będzie przeznaczony na realizację projektów. Ten etap będzie pierwszym poważnym doświadczeniem edukacyjnym dla grup młodzieżowych, które w przyszłości łatwiej podejmą kolejne wyzwania w tej dziedzinie. Będzie to jednak przede wszystkim działanie na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych i oddziaływania wychowawczego w małych środowiskach.

Na zakończenie programu organizatorzy planują zorganizować giełdę pomysłów. Wszyscy uczestnicy spotkają się oraz zaprezentują i omówią swoje projekty. Modelowe inicjatywy będą upowszechniane

Na każdym etapie programu, grupy młodzieżowe otrzymają wsparcie i niezbędną pomoc.

W związku z rozpoczęciem programu, organizatorzy poszukują 4-5-osobowych grup uczniów szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunem, które są zaangażowane społecznie (pracują w samorządach szkolnych, kołach zainteresowań, organizacjach, działają przy parafiach, itp.). Każdej grupie i jej opiekunowi zapewniamy nieodpłatne kilkudniowe szkolenie w ośrodku w Trzcinicy koło Jasła (z pełnym wyżywieniem). Szkolenia odbędą się początkiem lutego 2004 r. Jest to pierwszy etap inicjatywy.

Program "Beskidzkie Strumyki" realizuje Stowarzyszenie "Szkoła Liderów" w Warszawie oraz Stowarzyszenie "Krosno tętniące życiem" , przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego i Unilever Polska S.A. oraz pomocy DaimlerChrysler Automotive Polska Sp. z o.o. i samorządów: Starostw Powiatowych w Krośnie i w Jaśle, a także Urzędu Miasta w Krośnie.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
(ak)