WODA

"Krośniczanka", czyli woda prosto z kranu. Czy jest zdrowa?

MPGK postanowiło zachęcić krośnian do picia wody kranowej. Promuje ją pod nazwą "Krośniczanka", nawiązując do nazw znanych wód mineralnych. Spółka zapewnia, że woda spełnia wszystkie normy i jest w 100% bezpieczna. Publikujemy wyniki jej badań i pytamy o zdanie eksperta.
Redakcja Portalu
Cena wody wodociągowej w Krośnie to ok. 4 zł/m³. W opłaty, jakie ponosimy, wliczone są m.in. ścieki, wówczas cena wynosi ok. 9,40 zł/ m³. 1 m³ to 1000 litrów
INFOGRAFIKA: KROSNO24.PL

Picie wody z kranu ma swoje zalety ekologiczne i ekonomiczne. Litr wody wodociągowej kosztuje mniej niż 1 grosz. Natomiast w sklepie cena wody w butelce plastikowej waha się od około 50 groszy do 2 zł za litr. Zatem woda kranowa jest nawet do 200 razy tańsza. Dodatkowo, pijąc ją, nie produkujemy odpadów. 

Jednak wielu osobom nadal ciężko się przekonać do kranówki. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zapewnia, że woda produkowana przez Wodociągi Krośnieńskie ma wysoką jakość, jest czysta i zdrowa.

- Woda poddawana jest wieloetapowym procesom uzdatniania, jest w 100% bezpieczna bakteriologicznie oraz spełnia normy. Przydatność wody do spożycia jest także na bieżąco kontrolowana przez sanepid – informuje i dodaje, że można ją pić bezpośrednio z kranu, nie wymaga gotowania.

Badania

Próbki do badań pobierane są w zakładach uzdatniania oraz w kilku punktach miasta. Wyniki publikowane są na stronie MPGK co kwartał – tutaj.

Na ich podstawie można porównać jakość z poszczególnych ujęć: Sieniawy, Iskrzyni i Szczepańcowej. Miasto głównie zaopatrywane jest przez Zakład Uzdatniana Wody w Sieniawie. Woda z tego ujęcia cechuje się najniższą mętnością, jednak wartości poszczególnych wskaźników ze wszystkich miejsc są do siebie zbliżone.

Ostatnie wyniki jakości wody
mpgk krosno

Analizując wyniki można zauważyć, że Krośniczanka ma stosunkowo niską zawartość m.in. chlorków, żelaza, siarczanów czy azotanów, których wysokie stężenie jest szkodliwe. Wodę ocenia się jako średnio twardą w kierunku do miękkiej.

- Potwierdzam, że woda kierowana do sieci dystrybucji jest wodą o bardzo dobrej jakości (fizyko-chemicznej i bakteriologicznej). Zamieszczone w wykazie parametry wody z ujęcia w Sieniawie, Iskrzyni i Szczepańcowej spełniają wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - komentuje dr hab. inż. Dorota Papciak, kierownik Zakładu Oczyszczania i Ochrony Wód Politechniki Rzeszowskiej. 

Na fanpage’u Krośniczanki MPGK informuje także o składzie mineralnym:

Według tych wartości Krośniczankę można zaliczyć do wód niskozmineralizowanych. Zawartość minerałów jest porównywalna np. do Kropli Beskidu.

Dr hab. inż. Dorota Papciak podkreśla również, że ważny jest stan techniczny instalacji wewnętrznej budynku, w którym mieszkamy. Jakość wody może się nieco pogorszyć na drodze od stacji uzdatniania do naszych kranów.

Jeśli widzimy, że w naszych domach jest ona mętna lub zabrudzona, przyczyną może być skorodowana instalacja. Zdarza się, że właściciele budynków bardzo długo jej nie wymieniają. 

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: