FUNDUSZE NORWESKIE

Ponad 15 mln złotych dla Krosna. Na co zostaną wykorzystane?

Krosno znalazło się wśród 29 miast, które otrzymały środki z Funduszy Norweskich na inwestycje mające poprawić jakość życia. Początkowo starano się o 10 mln euro, a ich wykorzystanie zaplanowano w specjalnym dokumencie. Ostatecznie przyznano 3,5 mln euro, więc władze miasta muszą zdecydować, jak rozdysponować prawie trzykrotnie mniejszą kwotę.
Joanna Kwiatkowska
Od lewej poseł Piotr Babinetz, prezydent Krosna Piotr Przytocki i wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda
Facebook - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

O pracach nad projektem „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO” pisaliśmy tutaj. Nad obszernym planem liczącym kilkaset stron pracowali nie tylko przedstawiciele urzędu miasta, ale także miejskich spółek, instytucji i firm oraz działacze społeczni. Projekt współtworzyli także mieszkańcy biorąc udział w ankietach. 

W wyniku licznych konsultacji i warsztatów w zeszłym roku stworzono plan rozwoju, na który składa się ponad 100 różnych przedsięwzięć. Wśród nich znalazły się m.in.:

► Nowe miejsca do aktywnego wypoczynku:

 - utworzenie zintegrowanych obiektów sportowo-rekracyjnych na Osiedlu Traugutta,

 - strefa aktywności sportowo-rekreacyjnej na Osiedlu Markiewicza,

 - droga ze ścieżką rowerową na odcinku ul. Polna – Sikorskiego,

 - alejka rowerowo-spacerowa wzdłuż Wisłoka,

 - skatepark;

► Nowe tereny zielone:

 - parki kieszonkowe jako zielone ministrefy wypoczynku,

 - park sensoryczny przy ul. Chopina,

 - rewitalizacja zabytkowego parku przy ul. Piastowskiej,

 - ogród holiterapeutyczny przy KPU;

 Iluminacje świetlne zabytków (pisaliśmy tutaj);

Edukacja ekologiczna mieszkańców i plan adaptacji miasta do zmian klimatu;

E-urząd – wirtualne biuro obsługi mieszkańców;

► Zaplanowanie nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe;

Rozwój oferty studiów KPU (m.in. studia dualne na kierunku automatyka i robotyka);

Integracja przedsiębiorców (akcja „Kupuj od swoich!”);

Stworzenie Centrum Aktywności Młodzieży;

Zwiększenie dostępności specjalistycznej pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży.

Ich realizacja spoczywa na magistracie oraz partnerach wspierających, wśród nich są np. Karpacka Państwowa Uczelnia, Krośnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa i Cech Rzemiosł Różnych.

W konkursie o dofinansowanie mogło wziąć udział 255 miast, spośród nich wnioski złożyło 212, a 54 (w tym Krosno) przeszło ścisłą selekcję.

Początkowo miasto miało szansę otrzymać nawet 10 mln euro i to na tę kwotę zaplanowano wszystkie przedsięwzięcia zawarte w projekcie. Zasady jednak zmieniono. Ministerstwo zamiast 15 najlepszym miastom, przyznało środki 29. W związku z tym Krosno otrzyma znacznie mniejszą pulę pieniędzy (3,5 mln euro, czyli ponad 15 mln złotych), którą musi na nowo rozdysponować. W ciągu najbliższych tygodni władze miasta zdecydują, które inwestycje zostaną zrealizowane z Funduszy Norweskich, a które będą musiały poczekać na inne dofinansowania.

Prezydent Krosna Piotr Przytocki podczas oficjalnego wręczenia dofinansowania
Facebook - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

- Pomimo ogromnej aktywności społeczno-gospodarczej mieszkańców problemem jest depopulacja, a szczególnie ucieczka młodych ludzi do większych ośrodków, takich jak Rzeszów. Zrealizujemy przedsięwzięcia, które mają doprowadzić do tego, że młodzi ludzie będą mieli szansę mieszkać w mieście o wysokiej jakości życia, będą mieli szansę pracować w nowoczesnych firmach i będą mieli miasto zarządzane przez nowoczesny urząd – mówił Piotr Przytocki, prezydent miasta na konferencji w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie (8.07). 

Wśród istotnych działań wymienił także wzmacnianie przedsiębiorczości, tworzenie kierunków studiów przy współpracy z przedsiębiorcami, budowę nowych mieszkań i rozwój terenów zielonych.

Fundusze norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz krajom bałtyckim. Ich celem jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. 

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: