BADANIA

Młodzież ocenia Krosno: dobra praca tylko przez znajomości

Miasto przeprowadziło badania wśród uczniów szkół średnich, aby poznać ich opinię o jakości życia w Krośnie i lokalnym rynku pracy, a także plany na przyszłość. Młodzież negatywnie ocenia wysokość zarobków i twierdzi, że o znalezieniu dobrej pracy w Krośnie decydują w większości powiązania rodzinne i znajomości. Tylko 7% osób chciałoby tu mieszkać.
Redakcja Portalu
Młodzi ludzie negatywnie ocenią Krosno jako miejsce do życia
Damian Krzanowski

Ankietę wśród uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych przeprowadzono w lutym zeszłego roku. Wypełniło ją 775 osób.

Celem badania było zdobycie i uzupełnienie wiedzy o odnajdywaniu się młodych na rynku pracy, ich stosunku do przedsiębiorczości i aktywności życiowej. Ankieta badała też atrakcyjność miasta pod względem zamieszkania. Uczniów pytano o ich plany edukacyjne, zawodowe i mieszkaniowe.

Jej wyniki posłużyły do tworzenia projektu „Kreujemy+ Rozwijamy+ Ożywiamy+ Stymulujemy+ Nakreślamy+ Odmieniamy=KROSNO”. Pisaliśmy o nim tutaj.

Miasto dla osób starszych

Na pytanie „Dla kogo Krosno jest dobrym miejscem do życia i rozwoju?” ankietowani odpowiedzieli, że dla osób starszych (63%) i rodzin z dziećmi (44%).

raport z badania młodzieży, luty 2020

Chęć mieszkania w Krośnie zdeklarowały 54 osoby (7%). Większość młodzieży chciałaby jednak pozostać w regionie (województwie). 20% marzy o przeprowadzce w inny region Polski, a 17% o wyjeździe za granicę.

raport z badania młodzieży, luty 2020

Rodzina przede wszystkim

Motywacją do pozostania w Krośnie są dla nich więzi rodzinne i relacje z przyjaciółmi oraz znajomymi. To właśnie aspekt założenia rodziny oceniają jako najważniejszy i to do rodziny mają największe zaufanie.

raport z badania młodzieży, luty 2020

Największy brak zaufania deklarują wobec kapłanów ze swojej parafii, lokalnych społeczników, pracowników instytucji publicznych i przedsiębiorców. Ponad 2/3 młodzieży ma ograniczone zaufanie lub nie ma go w ogóle w stosunku do władz miasta.

Praca

Drugim najważniejszym aspektem dla młodych krośnian jest dobrobyt, rozumiany jako stabilność finansowa i niezależność ekonomiczna. Niestety w przypadku Krosna wysokość zarobków oraz atrakcyjność ofert pracy są czynnikami, które przyczyniają się do opuszczania miasta przez młodzież.

Zdecydowana większość badanych miała już doświadczenie w pracy zarobkowej (dorywczej - 74%). Blisko 60% uczniów odpowiedziało, że aby znaleźć wymarzoną pracę, brakuje im znajomości języków obcych i praktycznych umiejętności związanych z zawodem. 25% z nich chciałoby pracować za granicą, 22% na terenie województwa, a 18% w innym regionie. Tylko 7% osób chce pracować w Krośnie.

raport z badania młodzieży, luty 2020

Na pytanie „Co w największym stopniu decyduje o tym, że w Krośnie można znaleźć dla siebie dobrą pracę?” 42% młodych ludzi odpowiedziało, że powiązania rodzinne i znajomości, a 18% uważa, że szczęście. Na doświadczenie stawia jedynie 14%, a na dobre wykształcenie 9%.

Jako najbardziej atrakcyjne opcje pracy oceniają międzynarodowe firmy (51%) i własne działalności gospodarcze (45%). Nieatrakcyjne są dla nich prowadzenie gospodarstwa domowego i praca w rolnictwie.

Badanie wykazało także niski poziom doradztwa zawodowego w szkołach.

Czas wolny

Chociaż ankietę przeprowadzono przed rozwojem epidemii koronawirusa w Polsce, to już wtedy 40% młodzieży odpowiedziało, że ostatni weekend spędziło w domu. Na drugim miejscu znalazły się kina, puby i restauracje (31%), a na trzecim nauka i wizyty w galerii handlowej (po 22%).

raport z badania młodzieży, luty 2020

Gdyby mogło się spełnić jedno ich życzenie dotyczące Krosna, to większość młodych ludzi wybrałaby, aby w mieście było więcej klubów, miejsc spotkań i imprez kulturalno-rozrywkowych skierowanych właśnie do ich grupy.

46% młodzieży odpowiedziało, że oferta rozrywkowa miasta zachęca do jego opuszczenia. Krosno kojarzy im się przede wszystkim z „Miastem Szkła”, Rynkiem, zabytkami i architekturą Starego Miasta.

Pełne wyniki badań dostępne są tutaj.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: