Modernizacja Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów przy ulicy Białobrzeskiej zapowiadana była pod koniec 2017 roku. Pisaliśmy o tym tutaj. Obecnie prace dobiegły końca i nowe maszyny zostały uruchomione. Zmodernizowano i znacząco rozbudowano instalację do mechanicznego przetwarzania odpadów komunalnych oraz stworzono zupełnie nową instalację do ich biologicznego przetwarzania.
Wcześniej, gdy śmieci przyjeżdżały do zakładu, pracownicy musieli rozgrzebywać worki ze śmieciami i szukać odpadów nadających się do odzysku (np. makulatury, kartonów, plastikowych butelek czy innych tworzyw sztucznych). Taka praca często była powolna i niedokładna.
Dzięki nowej instalacji, worki są mechanicznie rozrywane i trafiają na sito, które rozdziela odpady na poszczególne frakcje w zależności od wielkości. Potem wszystkie tworzywa dzielone są na elementy 2D i 3D, czyli odpady, które są płaskie (np. folie) i takie, które się toczą (pojemniki np. po śmietanie). Co ciekawe automaty są w stanie podzielić np. plastikowe butelki na poszczególne kolory. Później pracownicy oczyszczają już tylko poszczególne frakcje. Na końcu z pozostałości wydmuchiwany jest karton i papier.
Pojawienie się nowych automatów nie spowodowało zwolnień pracowników zakładu. Wręcz przeciwnie, jest ich potrzebnych więcej. Wcześniej istniała tylko jedna kabina sortownicza. Teraz, ze względu na jakość i efektywność segregacji, takich kabin jest pięć. Każda z nich musi być skontrolowana i podlega dalszej obróbce.
Skuteczność automatycznego rozdzielania śmieci na poszczególne frakcje sięga nawet 85%.
To, co pozostaje z mechanicznej segregacji, a nie nadaje się do przetworzenia, trafia do części biologicznej. Jest to również miejsce na odpady zielone i bioodpady z gospodarstw domowych.
Po wybudowaniu całkiem nowego zakładu cały proces kompostowania, czyli suszenia odpadów odbywa się w 22 szczelnych, żelbetowych bioreaktorach.
Całość inwestycji dopełnia szczelna, betonowa hala odbioru, rozdrabniania i przygotowania odpadów zielonych oraz bioodpadów do dalszej obróbki.
Teraz rozładunek odpadów dostarczanych do zakładu oraz proces ich przetwarzania odbywa się w zamkniętych obiektach, w których wydostające się z nich powietrze jest oczyszczane przez biofiltry. Zastosowana technologia ma wpłynąć na ograniczenie emisji nieprzyjemnego zapachu.
Do zmodernizowanej i rozbudowanej przez Krośnieński Holding Komunalny instalacji trafiać będą odpady od około 350 tys. mieszkańców południowej części Podkarpacia. Cały projekt integruje 28 samorządów. Wartość prac wykonanych w ramach modernizacji i rozbudowy mechanicznej części ZUO wynosi ponad 35 mln zł, a biologicznej blisko 25 mln zł.