"Strategia Rozwoju Miasta Krosna na lata 2014-2022" jest dokumentem, w którym opisano kierunki rozwoju Krosna w najbliższych latach. Został on przygotowany przez zespół złożony z pracowników Urzędu Miasta, współpracujących z przedstawicielami różnych środowisk, m.in. nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i instytucji działających na terenie Krosna. Urzędnicy poznawali ich wizję rozwoju miasta w trakcie trzech otwartych spotkań warsztatowych.
Ważnym etapem prac nad dokumentem była ocena realizacji poprzedniej strategii, która obejmowała lata 2004-2013. Określono w niej 50 kluczowych dla rozwoju miasta działań, wśród których były m.in. inwestycje drogowe i mostowe, rozwój bazy kulturalnej, turystycznej i sportowej. - Założenia poprzedniego dokumentu zostały w dużej mierze zrealizowane: zakończono realizację 30 zadań kluczowych, a w realizacji znajduje się 18 kolejnych. Rezygnacja z 2 zadań nastąpiła po weryfikacji rzeczywistych potrzeb. Wykonanie Strategii na lata 2004-2013 należy ocenić pozytywnie - czytamy w ocenie.
W trakcie prac nad obecną strategią wzięto również pod uwagę propozycje składane przez mieszkańców. - Krośnianie zgłosili kilkadziesiąt pomysłów, które zostały przeanalizowane- informuje kierujący pracami zespołu dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna. - Te z nich, które zostały ocenione jako możliwe do realizacji i mające kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta, zostały uwzględnione w strategii - dodaje.
Projekt dokumentu jest już gotowy. Wizję Krosna w roku 2022 określono w nim w następujący sposób: "Krosno jest miastem inteligentnym, dbającym o jakość życia mieszkańców poprzez rozwój innowacyjnej gospodarki, edukacji, kultury, z poszanowaniem środowiska."
Wymieniono w nim tzw. strategiczne obszary działań (konkurencyjna gospodarka, kapitał ludzki i społeczny oraz przestrzeń i środowisko). Każdy z nich podzielony został na działania priorytetowe, a te z kolei na kierunki. Tych ostatnich jest ponad 60.
Kolejnym etapem prac nad ostatecznym kształtem dokumentu są konsultacje społeczne. - Przede wszystkim chcemy poznać opinie mieszkańców oraz partnerów społeczno-gospodarczych na temat projektu strategii, a także uwzględnić w niej ich potrzeby - mówi dr Soliński.
Uwagi i opinie dotyczące projektu strategii można zgłaszać do 10 października 2014 r. poprzez wypełnienie formularza konsultacyjnego (można go pobrać tutaj), który następnie należy przekazać do Urzędu Miasta. Można to zrobić pocztą elektroniczną na adres: strategia@um.krosno.pl bądź korespondencyjnie na adres Urzędu Miasta Krosna, ul. Lwowska 28a, 38-400 Krosno.
Uwagi i opinie będzie także można zgłosić ustnie, podczas otwartego spotkania konsultacyjnego, które odbędzie się 3 października (piątek), w godz. 15:00-17:30, w sali obrad Rady Miasta Krosna (ul. Staszica 2, pok. nr 21).
Prezydent Soliński zapewnia, że wszystkie opinie i uwagi zostaną przeanalizowane. Raport z przebiegu konsultacji ma zostać opublikowany nie później niż w ciągu 60 dni od dnia ich zakończenia.