ŚMIECI

Krok od powstania spalarni. Będą niższe opłaty za śmieci?

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej ogłosiło przetarg na budowę spalarni w Krośnie. Jednak decyzja o tym, czy powstanie, zapadnie końcem tego roku. Jeśli dojdzie do realizacji inwestycji, mieszkańcy będą mogli liczyć na niższe opłaty za śmieci.
Anna Kania
Ogłoszenie przetargu na budowę bloku energetycznego nie jest jednoznaczne z jego budową
Damian Krzanowski

Wysokie koszty zagospodarowania pozostałości po odpadach to wynik obowiązującego od 2016 roku zakazu ich składowania i niewystarczającej liczby instalacji do ich termicznego przetwarzania. Przepis przełożył się również na wyższe opłaty za śmieci m.in. dla mieszkańców Krosna oraz 28 gmin, które w tym zakresie współpracują z miastem.

Teraz pojawiła się szansa, że zostaną one zmniejszone. - Obecnie ponosimy wysokie koszty zagospodarowania i transportu. Powstanie bloku energetycznego w Krośnie obniży je, a to wpłynie na zmniejszenie opłat ponoszonych przez mieszkańców za gospodarowanie odpadami – tłumaczy Janusz Fic, prezes MPGK - Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Konieczność palenia odpadów to dbałość o środowisko, a nie działanie przeciwko niemu. Jeżeli z odpadów możemy wytworzyć energię, to nie powinniśmy jej marnować, ale efektywnie wykorzystać

– mówi Janusz Fic.

Spalarnia, która ma powstać na placu przy ul. Sikorskiego, to blok energetyczny o mocy 10 Mwt (megawatach mocy cieplnej). Paliwem dla niej będą pozostałości z sortowania odpadów, których nie będzie można ponownie użyć. Ich ilość szacuje się na ok. 20 tys. ton rocznie. - Blok energetyczny jest tak dobrany, aby 100 proc. produkowanego ciepła zostało wykorzystane na potrzeby grzewcze Krosna. Produkowana w nim energia będzie wykorzystana również w sposób lokalny i zużywana na potrzeby naszej spółki - tłumaczy Janusz Fic.

Spalarnia będzie miała m.in. wpływ na funkcjonowanie krośnieńskiej elektrociepłowni. Weliminuje zużycie miału węglowego.

Trwają prace modernizacyjne przy budowie nowej lini do segregacji odpadów w Zakładzie Utylizacji Odpadów 
DAMIAN KRZANOWSKI

Blok energetyczny jest też ważny dlatego, że na składowiska odpadów wydano już wyrok śmierci. – Unia Europejska narzuca przepisy, które mówią, że od składowania odpadów musimy odejść w całości. Do 2035 roku składowanych może być maksymalnie 10% wytwarzanych odpadów – mówi Janusz Fic.

Prezes zapewnia, że blok energetyczny będzie bezpieczny dla środowiska. Spalanie pozostałości po odpadach ma rygorystyczne normy, wymagające zabezpieczenia i kontrolę online.- Jeżeli porównamy obiekt, w którym spalany jest węgiel i obiekt, w którym spalane są odpady, to zdecydowanie mniejsze oddziaływanie na środowisko ma ten drugi - dodaje prezes. 

MPGK ogłosił już przetarg na budowę bloku energetycznego. Jednak, aby spalarnia powstała, potrzebny jest wpis inwestycji na listę Ministra Klimatu. MPGK złożyło już odpowiedni wniosek w tej sprawie. Decyzja będzie znana pod koniec tego roku. Inwestycja będzie kosztować około 70 mln zł, z czego 30% zostanie pozyskane z dofinansowana, reszta z pożyczki.

Trwa budowa instalacji do biologiczno-mechanicznego przetwarzania odpadów
mpgk krosno

Aby usprawnić sortowanie i maksymalne wykorzystanie odpadów, MPGK modernizuje też Zakład Unieszkodliwiania Odpadów na ul. Białobrzeskiej. Obok niego powstał niedawno Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Pod koniec roku zaplanowano też rozruch technologiczny zmodernizowanej instalacji biologiczno-mechanicznego przetwarzania odpadów.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: