Święcenie od kilkunastu lat organizowało Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych wraz z Prezydentem Krosna. W poniedziałek (30.03) organizacja poinformowała na Facebooku, że w związku z epidemią koronawirusa i wprowadzonymi zasadami bezpieczeństwa, błogosławieństwo koszyków wielkanocnych na krośnieńskim rynku, które miało odbyć się 11 kwietnia, zostało odwołane.
Ta decyzja jest też zgodna z zarządzeniem Metropolity Przemyskiego arcybiskupa Adama Szala.
Jak więc będą wyglądać święta Wielkanocne w tym roku? Czeka nas Triduum Paschalne bez udziału wiernych, nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów (wierni będą mogli przeprowadzić w domach błogosławieństwo stołu), zabraknie także procesji rezurekcyjnej w Wielkanoc. Jednocześnie będzie można indywidualnie adorować Najświętszy Sakrament (czyli oddawać Bogu cześć w formie modlitwy) w Wielki Piątek i Wielką Sobotę w kościele z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Obecnie, z powodu epidemii, wiernym udzielono dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej. W eucharystii może uczestniczyć tylko pięciu wiernych, pierwszeństwo mają ci, którzy zamówili intencję.
Dyspensa obejmuje: seniorów, dzieci i młodzież oraz ich opiekunów, osoby z objawami infekcji, obawiające się zarażenia i te, które nie będą mogły uczestniczyć we mszy z powodu ograniczeń państwowych.
Kapłani w czasie mszy powinni zachować szczególne zasady higieny i bezpieczeństwa oraz zrezygnować z posługi ministrantów, organistów i kościelnych.
Przepisy stosuje się do mszy w dni powszednie, niedziele (również w Niedzielę Palmową) oraz uroczystości wielkanocnych. Jak na razie obowiązują do 11 kwietnia (Wielka Sobota).
Nie wiadomo jeszcze, ile osób będzie mogło wziąć udział Eucharystiach sprawowanych w Niedzielę Zmartwychwstania. Zadecyduje o tym rząd.