SMOG

Kontrole pieców. Uważaj na to, co spalasz, bo zapłacisz grzywnę

Trwa sezon grzewczy i nad Krosnem coraz częściej unosi się trujący smog. Dlatego magistrat zapowiada liczne kontrole kotłowni mieszkańców Krosna. Rewizje będą przeprowadzać strażnicy miejscy, którzy w uzasadnionych sytuacjach pobiorą próbki z paleniska i przekażą je do analizy. Za spalanie niedozwolonych materiałów grozi mandat lub grzywna.
Anna Kania
Smog to połączenie wilgotnego powietrza, głównie mgły i dymu zawierającego szkodliwe dla zdrowia substancje. Krosno jest jednym z miast, w których smog występuje bardzo często
Damian Krzanowski

Kontrole strażników miejskich nie są czymś nowym. Były przeprowadzane już wcześniej. Teraz reguluje je ustawa o utrzymaniu czystości i porządku, na podstawie której prezydent miasta upoważnia swoich pracowników do ich przeprowadzania. Strażnicy sprawdzają, czy mieszkańcy do ogrzewania swoich domów nie spalają zakazanych odpadów, dotyczy to także przydomowych ognisk i utylizacji w nich m.in. patyków, liści, czy odpadów budowlanych.

Funkcjonariusze przeprowadzają kontrole głównie wtedy, kiedy otrzymują zgłoszenie lub sami zauważą nieprawidłowości. - Mieszkańcy dzwonią do nas, informując, że ktoś spala śmieci, co świadczy też o świadomości społecznej w tym temacie – mówi Tomasz Wajdowicz, komendant SM w Krośnie. - Pamiętajmy, że ciemny dym nie zawsze jest wynikiem spalania odpadów, może być efektem dorzucenia do pieca dużej ilości węgla czy drewna.

Emisja benzo(a)pirenu w Europie - to jeden z najbardziej toksycznych składników smogu
Fot. European Environment Agency / Population-weighted concentration field of annual mean BaP

Dlatego strażnicy instruują też mieszkańców Krosna, jak prawidłowo rozpalać kotły CO (rozpalanie od góry) w przypadku kotłów starego typu, tzw. kopciuchów. Rozpalanie od góry polega na przeniesieniu warstwy żaru z dołu na górę paleniska, dzięki czemu żar schodzi pomału ku dołowi i wszystko spala się bez kopcenia. Z takiego sposobu spalania powstaje najwięcej ciepła. 

Kontrole mogą być przeprowadzane o każdej porze dnia. W ubiegłym roku strażnicy przeprowadzili 269 takich kontroli. Zakończyły się one 20 mandatami oraz 50 pouczeniami. Natomiast w tym roku dotychczas było 195 kontroli. W ich wyniku straż nałożyła 33 mandaty i 48 pouczeń.

Jak wygląda kontrola?

Po przedstawieniu się, podaniu powodu kontroli i okazaniu upoważnienia do jej przeprowadzenia strażnicy sprawdzają urządzenia służące do ogrzewania, otoczenie wokół nich oraz miejsca składowania opału.

DO CZEGO SĄ UPOWAŻNIENI STRAŻNICY MIEJSCY

W przypadku gdy istnieje podejrzenie, że w piecu są spalane niedozwolone materiały, a właściciel temu zaprzecza, straż miejska może pobrać próbki do badań. Dzieje się też tak w sytuacji, gdy właściciel nie potrafi przedstawić dokumentów potwierdzających odbiór odpadów zbieranych z nieruchomości. Próbki są pobierane z paleniska i popielnika.

- Jeżeli laboratorium potwierdzi spalanie niedozwolonych odpadów, wnioskujemy do sądu o nawiązkę i zwrot kosztów badania na rzecz urzędu. Sąd może zasądzić grzywnę nawet do 5 tys. zł – mówi komendant Wajdowicz. - Możemy też ukarać właściciela nieruchomości mandatem do 500 zł. Zdarza się też, że przychodzą do nas skruszeni właściciele i mówią, że wrzucili dwie kolorowe gazety, czy kolorowe pudełka po sprzęcie RTV/AGD. A takich rzeczy nie wolno palić ze względu na zawarte w nich farby.

Końcem października, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, nad miastem unosi się warstwa dymu
damian krzanowski

Warto pamiętać, że utrudnianie lub udaremnianie kontroli jest przestępstwem podlegającym karze pozbawienia wolności do lat 3.

W czasie kontroli strażnicy informują o konieczności wymiany starych pieców (kopciuchów) w zależności od daty produkcji/zakupu. Mieszkańców zobowiązuje do tego ustawa antysmogowa.

Nie tylko kontrole

Kontrole straży miejskiej to niejedyne działania przeciwko smogowi podjęte przez krośnieński magistrat. Straż rozważa także wynajęcie w tym sezonie grzewczym drona, który sprawdza zawartość zakazanych substancji w dymie.

W listopadzie urząd miasta podpisał umowę z firmą ECO-TEAM, która w ramach projektu „Poprawa jakości powietrza w Krośnie – wymiana źródeł ciepła” ma zamontować 96 kotłów gazowych do końca sierpnia 2020 roku. Obecnie miasto przygotowuje również dokumentację przetargową na zastosowanie ciepła sieciowego w 49 budynkach wielorodzinnych.

CZYM JEST SMOG

Poza tym magistrat podejmuje szereg działań edukacyjnych. W tym roku pracownicy urzędu zorganizowali trzeci już happening antysmogowy na krośnieńskim Rynku. Młodzież z krośnieńskich szkół podstawowych manifestowała z transparentami i w maskach przeciwko zanieczyszczeniu powietrza w mieście.

- Młodzież zgłasza się do nas, bo chce publicznie wyrażać swoje poglądy na temat złej jakości powietrza w mieście – mówi Iwona Walaszczyk, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM Krosno. - Są świadomi problemu, obserwują czujniki pomiarowe na terenie Krosna. Chcą krzyczeć, apelować i mówić o tym.

W czasie happeningu został rozstrzygnięty konkurs „List do kopcącego sąsiada”. Trzy zwycięskie listy zostaną zamieszczone na stronie internetowej Urzędu Miasta Krosna. - Teraz każdy mieszkaniec będzie mógł taki list ściągnąć i jak nie ma odwagi porozmawiać z sąsiadem, to może go wydrukować i wrzucić w jego skrzynkę – mówi Iwona Walaszczyk.

Uczniowie krośnieńskich szkół protestują przeciwko zanieczyszczeniu powietrza
damian krzanowski

Po rozstrzygnięciu konkursu, zorganizowano kolejny, tym razem na przemarsz i hasło. „Ziemia też oddychać musi, bo inaczej się udusi”, „Kochaj dzieci, nie pal śmieci”, „Smog krośnieński, jak wawelski” oraz „Piątka głośno protestuje, kiedy sąsiad dzieci truje” to tylko niektóre z ocenianych haseł.

Oprócz tego w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej zorganizowano widowisko teatralne dla najmłodszych dzieci pt. „Czarownica Niska Emisja” oraz warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych w ramach zadania „Czyste powietrze dla Krosna”.

Zobacz galerię zdjęć z happerningu na rynku.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: