DZIAŁKA

Archidiecezja: 50 proc. rabatu pod sprzedaż działki ustaliło miasto

"Racje duszpasterskie" kierują Archidiecezją w zabezpieczaniu miejsca pod kościół na osiedlu WSK. Z powstałej świątyni ma "nie czerpać żadnych korzyści", więc wystąpiła o bonifikatę od wartości terenu – jednak jej wysokość zaproponowało już miasto.
Wiktor Kazanecki
Zdaniem Archidiecezji, powstanie nowej świątyni ma zabezpieczyć rozwijające się tereny miasta przed brakiem miejsca do modlitwy
Adrian Krzanowski

Przypomnijmy. Końcem kwietnia Rada Miasta miała zdecydować o sprzedaży atrakcyjnej działki na os. WSK. Jej nowym właścicielem stałaby się Archidiecezja Przemyska, która uzyskałaby 50 proc. bonifikaty od "ustalonej ceny" - jakiej dokładnie, nie wiadomo.

Prezydent Krosna Piotr Przytocki wycofał z obrad Rady sporny projekt uchwały - nie oznacza to jednak, że temat sprzedaży nie powróci. Dla oburzonych mieszkańców to nie koniec - zamierzają zbierać podpisy. Chcą, by radni zmienili przeznaczenie tego terenu z "usług kultu religijnego" na zabudowę mieszkaniową. Potrzebnych jest 500 podpisów, aby wnieść odpowiednią inicjatywę uchwałodawczą.

Formularz można pobrać tutaj - podpisy należy dostarczyć do 15 maja do redakcji portalu (ul. Staszica 6, III p.).

- Kuria kierowała się przede wszystkim racjami duszpasterskimi. Ta część miasta rozwija się, więc przybywa w niej mieszkańców – informuje ks. prał. Bartosz Rajnowski, ksiądz kanclerz i rzecznik Archidiecezji Przemyskiej. - Ponadto, rozbudowana "obwodnica" w fizyczny sposób oddziela ludzi od kościoła parafialnego [oo. Franciszkanów – przyp. red.]. Pomyśleliśmy więc o zabezpieczeniu terenu pod ewentualną budowę kościoła w tamtej okolicy.

Rzecznik zaznacza, że kuria nie zajmuje się zbieraniem apeli od mieszkańców w sprawie powstawania nowych świątyń. - Na miejscu są duszpasterze, którzy kontaktują się z ludźmi i mają od nich sygnały, później my koordynujemy sprawę dalej. Dodaje, że Archidiecezja patrzy perspektywicznie. - Czasami trzeba pomyśleć kilka, kilkanaście lat do przodu, mieć zabezpieczone miejsce pod kościół i obserwować rozwój. Inaczej może się okazać, że kilkudziesięciotysięczne osiedle w ogóle nie ma kościoła, a tam też mieszkają katolicy. Spotykamy się z tym w dużych polskich miastach.

Nowy kościół ma powstać nieopodal ulic Żwirki i Wigury, Składowej i Ostaszewskiego przy rondzie Dywizjonu 303
damian krzanowski

Ks. Bartosz Rajnowski odniósł się też do kwestii rabatu, jakiego miasto chciało udzielić przy sprzedaży działki. "Z racji na dobro wspólne" wystąpiła o niego Archidiecezja, lecz to miasto miało ustalić jego wysokość na 50 proc. - Teren będzie przeznaczony na punkt sakralny, a nie usługowy. Będą z niego korzystać wierni, a Archidiecezja nie będzie z tego czerpać żadnych korzyści. Wystąpiliśmy o bonifikatę, natomiast to decyzja miasta, czy jej udzielić, czy nie i w jakiej wysokości.

W Krośnie istnieje 9 kościołów katolickich, w których regularnie odbywają się msze święte. Na każdy z nich przypada średnio 5 068 mieszkańców (liczba osób zameldowanych w Krośnie w marcu br. wynosiła 45 615).

W południowo-wschodniej części Polski do kościoła chodzi najwięcej katolików
iskk

W diecezji przemyskiej, do której należy Krosno, wskaźnik dominicantes (odsetek katolików uczęszczających na niedzielną mszę w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych) wynosi 56,4 i jest jednym z najwyższych w Polsce - średnia dla kraju wynosi 36,7. W samym Krośnie wskaźnik ten jest niższy. Z roku na rok liczba katolików uczęszczających do kościoła spada.

(dane za rok 2016, źródło: Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego)


Czytaj też: