Świat się zmienia, presja człowieka na środowisko ma swoje tragiczne konsekwencje. Jedną z nich jest szóste wielkie wymieranie gatunków. Cudowna różnorodność, wielobarwność świata zwana bioróżnorodnością, zanika, co w konsekwencji zagraża także nam, ludziom. Być może i my, już niedługo, będziemy zagrożonym gatunkiem. Czas się żegnać z nosorożcem, rysiem, panterą śnieżną... To może budzić żal, smutek, bezradność.
Ale może też zachęcać do działania. Może jeszcze nie jest za późno?! Ta myśl przyświeca osobom współtworzącym spektakl „Znikające królestwo”, który zostanie zaprezentowany w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza już 10 grudnia 2021 o godzinie 18:00.
Przedstawienie powstało z myślą o starszych dzieciach, ale jest uniwersalne. Każdy, niezależnie od wieku, odnajdzie się w tej opowieści i – organizatorzy mają nadzieję – podejmie refleksję, co może zrobić, żeby świat był domem dla różnorodnych istot. Zaproszą uczestników do wspólnego symbolicznego zaadoptowania pantery śnieżnej – wyjątkowego gatunku, który dziś potrzebuje naszej pomocy.
Grupa teatralna, która zaprezentuje spektakl, to społeczność różnorodna. Gromadzi osoby chodzące, jeżdżące na wózkach, komunikujące się w różny sposób, młodsze i starsze. Różnorodność jest wielką wartością. Rozwija, poszerza horyzont naszego własnego doświadczenia. Zespół chce się dzielić tym doświadczeniem.
Obsada: uczestnicy cyklicznych warsztatów teatralno-tanecznych realizowanych w ramach projektu „To działa! Cykl warsztatów integracyjnych”: Amelia Niezgoda, Justyna Trybus, Mikołaj Jarosz, Mateusz Szarek, Samuel Bodnar, Krzysztof Kaczmarczyk, Ireneusz Kocur, Sławomir Niszczak, Andrzej Warzocha, Anita Prorok, Michał Juszczyk, Izabela Michalak, Paulina Sypień, Aleksandra Klocek, Marzena Nowak, Oliwia Bąbel, Ola Matelowska, Szymon Biodrowicz, Szymon Słyś, Julian Grygolec, Kacper Węgrzyn, Julianna Gunia, Jagoda Głowińska, Katarzyna
Reżyseria, piosenki: Joanna Sarnecka
Muzyka: Paweł Sulik
Animacje 3D: Jakub Hader
Joanna Sarnecka - antropolożka kultury/etnografka (UW), artystka performerka działająca w obszarze sztuki opowiadania (grupa Opowieści z Walizki) i eksperymentująca z tańcem butoh. Działa społecznie na rzecz włączania w kulturę w założonej przez siebie Fundacji na Rzecz Kultury „Walizka". Trenerka Szkoły Dialogu. Uczestniczka pierwszej edycji warsztatów inkluzywnych „Taniec: przekraczanie granic” organizowanych przez IMIT i British Council. W 2020 roku zainicjowała działalność Wirtualnego Muzeum Antropocenu. Dwukrotna stypendystka MKiDN.
Wydarzenie w ramach przedsięwzięcia: „To działa! Cykl warsztatów integracyjnych” - szczegóły tutaj.
Bezpłatne wejściówki online tutaj lub w kasie RCKP (ul. Kolejowa 1, p. 234), czynnej od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 17:30 oraz na godzinę przed wydarzeniem.
Wydarzenie odbywa się w reżimie sanitarnym. Obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust oraz dezynfekcja rąk.