Historia

"ZegarMistrzowie Niepodległej" - cykl wydarzeń w BWA

  • Przybliżenie sylwetek krośnian, postaci ważnych dla naszego miasta w czasie przełomu.
  • 08 listopada 2019 (piątek) - 11 listopada 2019 (poniedziałek)
  • Biuro Wystaw Artystycznych (Krosno, ul. Portiusa 4)
  • Wstęp wolny

W Krośnie czas niepodległej Polski liczony jest w sposób wyjątkowy - odmierzają go zegary wieżowe Michała Mięsowicza – które sekundowały też przed stu laty Mistrzom Niepodległej, postaciom czasu przełomu: Legionistom, miejskim radnym, lekarzom, architektom, rzemieślnikom czy burmistrzom, którzy niczym trybiki w wielkim miejskim mechanizmie, napędzali swymi działaniami rozwój niepodległego Krosna.

"ZegarMistrzowie Niepodległej" to nie tylko opowieść o zmianach w czasie, ale też zaproszenie do odkrycia na nowo historii – tych które tworzyli krośnieńscy "zegarMistrzowie", i tej której my wszyscy jesteśmy dziś częścią.

BWA

8 listopada 2019 (piątek)

  • godz. 17:00 - premiera animacji poklatkowej "ZegarMistrzowie Niepodległej"

Zmieniające się obrazy Krosna przybliżą w formie animacji poklatkowej uczniowie VI klasy Szkoły Podstawowej Nr 10 w Krośnie, którzy sięgając po archiwalne zdjęcia Krosna, gromadzone przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Genealogię Krośnian, stworzyli ożywione fotokolaże ukazujące przemiany miasta na przestrzeni lat.

Animacji sekundował będzie zegar Mięsowicza, przywołując zarazem sylwetki poszczególnych "zegarmistrzów", m.in. Jana Kantego Jugendfeina – burmistrza Krosna czasu przełomu (1910-21), inicjatora przebudowy m.in. parku miejskiego i bulwarów nad rzeką Lubatówką - do dzisiaj najpopularniejszych miejsc spotkań i rekreacji całych krośnieńskich rodzin. Michała i Eugeniusza Mięsowiczów: ojca - zegarmistrza i radnego Krosna oraz syna - Legionisty i wojskowego. Kamila Jana Bogackiego - lekarza Józefa Piłsudskiego, krośnieńskiego lekarza i społecznika. Stanisława Bergmana – Legionisty, krośnieńskiego architekta modernizmu oraz wielu innych: lokalnych rzemieślników, architektów i zwykłych mieszkańców.

  • godz. 17:45 – „Zakręć i obserwuj! - fenakistiskop i inne XIX-wieczne zabawki optyczne” - prelekcja Martyny Karpowicz

Podróż w czasie, poprzez wprawienie w ruch kół historii, będzie możliwa dzięki fenakistiskopom - połączeniu tablic umieszczonych w przestrzeni miasta, prezentujących sylwetki „zegarMistrzów” krośnieńskiej niepodległości, m.in. Michała i Eugeniusza Mięsowiczów, Jana Kantego Jugendfeina czy Stanisława Bergmana, z fenakistiskopem - archaiczną formą animacji, która powstaje na specjalnych dyskach przypominających tarcze zegara. To właśnie na fenakistiskopach, można będzie zaanimować nie tylko postaci ówczesnych mieszkańców Krosna, ale też zarazem historię niepodległego Miasta. Wystarczy zakręcić tarczą zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara i spojrzeć w nacięcie znajdujące się na jej brzegu – zobrazowana tam historia potoczy się już sama.

9 listopada 2019 (sobota)

  • godz. 14:00 - zwiedzanie Starego Cmentarza w Krośnie (ul. Krakowska)

Pasjonaci historii z Genealogii Krośnian oprowadzą i opowiedzą o Starym Cmentarzu w Krośnie. Przedstawią sylwetki pochowanych tam osób, które znacząco wpłynęły na ówczesne, jak i dzisiejsze Krosno.

10 listopada 2019 (niedziela)

  • godz. 11:00 – „Mistrzowie niepodległości – od Portiusa do Piłsudskiego” prelekcja Zbigniewa Ungeheuera

9-11 listopada 2019 (sobota - poniedziałek)

  • godz. 9:00 – 15:00 - pokazy animacji „ZegarMistrzowie Niepodległej”

Pokazy przygotowane w formie zapętlonej projekcji (na zmianę z wersją z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących).

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 05.11.2019 09:42
przeczytano 1163 razy
źródło informacji: BWA Krosno
inne wydarzenia
REKLAMA