Muzyka

"Z Krościenka w świat. Zofia Folta-Jabłońska" - koncert w Muzeum Podkarpackim

 • star_border
  W programie znane i lubiane arie operowe.
 • schedule
  20 października 2019 (niedziela), godz. 17:00
 • location_on
  Pałac Biskupi (Krosno, ul. Piłsudskiego 16)
 • note
  5 zł

Wystąpią:

 • Katarzyna Plewniak (mezzosopran)
 • Marlena Rygiel (mezzosopran)
 • Katarzyna Leśniak-Skóra (fortepian Pleyel)
 • Gość specjalny: Zofia Folta-Jabłońska (mezzosopran) - primadonna Opery Krakowskiej

Słowo: Małgorzata Busz-Perkins

Zofia Folta-Jabłońska

Profesjonalne kształcenie głosu rozpoczęła po maturze w Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie, w klasie prof. Erazmy Janowicz-Kopaczyńskiej, byłej primadonny Opery Lwowskiej, która uchodziła za jedną z najlepszych pedagogów sztuki wokalnej. W tym czasie występowała jako solistka ze szkolnym Zespołem Muzyki Dawnej, również za granicą, w Wiedniu i Linzu. Po dyplomie z wyróżnieniem otrzymała od Dyrektora Kazimierza Korda, jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich, angaż solistki w Operze Krakowskiej.

Zadebiutowała w premierze opery Borys Godunowów w roli Fiodora. W ciągu 35 lat kariery artystycznej występowała w kilkudziesięciu premierach, między innymi w rolach: księżniczki Eboli (Don Carlos G. Verdiego), Jadwigi (Straszny Dwór S. Moniuszki), Suzuki (Madam Butterfly G. Pucciniego), Cherubina (Wesele Figara W. A. Mozarta), Carmen (Carmen G. Bizeta), Olgi (Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego) oraz w roli Cześnikowej (Straszny Dwór S. Moniuszki). Występowała również w roli tytułowej Carmen w Teatrze Wielkim w Łodzi i w Teatrze Wielkim w Warszawie. Brała udział w koncertach organizowanych przez Filharmonię Krakowską i Filharmonię Kielecką.

Związek Artystów Scen Polskich za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalno-aktorskiej na scenach teatrów operowych i za całokształt pracy artystycznej uhonorował Zofię Foltę-Jabłońską najwyższą nagrodą – statuetką ARIONA. Artystka została również odznaczona: Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Za pracę Społeczną dla Miasta Krakowa” oraz „Zasłużony Działacz Kultury”. W 2019 roku otrzymała Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Plakat wydarzenia
Muzeum Podkarpackie

Katarzyna Leśniak-Skóra

Ukończyła studia w klasie fortepianu w Akademii Muzycznej w Łodzi, a także w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Pracuje w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie jako nauczyciel gry na fortepianie. Jej uczniowie są laureatami licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. W swej pracy pedagogicznej wielokrotnie była nagradzana za wyróżniające przygotowanie uczniów. Aktywnie koncertuje w regionie, jak i poza nim.

Katarzyna Plewniak

Jest uczennicą śpiewu solowego u dr Alicji Płonki w Szkole Muzycznej II stopnia w Tarnowie, a z zawodu jest pielęgniarką. Od wielu lat współpracuje z Towarzystwem Muzyczno-Śpiewaczym w Dębicy, wystawiającym opery i w związku z tym, co roku 3 maja, pielęgniarski kitel zamienia w barwny kostium, wcielając się w role bohaterów najbardziej znanych oper. Między innymi zaśpiewała takie partie solowe, jak: Zofii w Halce, Jadwigi w Strasznym dworze oraz Jawnuty w Jawnucie S. Moniuszki, Doroty w Krakowiakach i Góralach J. Stefaniego i J. Bogusławskiego, tytułową rolę w operze G. Bizeta Carmen, a także partie Flory Bervoix w Traviacie G. Verdiego oraz Gianetty w Napoju miłosnym G. Donizettiego. Wcielała się również w role męskie, takie jak: Cherubin w Weselu Figara W.A. Mozarta oraz książę Gigi Orlowsky w Zemście Nietoperza Johanna Straussa. Wzięła również udział w musicalu Tych miasteczek nie ma już opartym na musicalu Skrzypek na dachu, gdzie zagrała partię Cajtel. Od kilku lat śpiewa na koncertach inauguracyjnych Międzynarodowego Festiwalu Chórów im. Kazimierza Fobera GAUDE CANTEM w Bielsku Białej. Często koncertuje, nieustannie wzbogacając repertuar wokalny.

Marlena Rygiel

Ukończyła Społeczną Szkołę Muzyczną II stopnia w Krośnie w klasie śpiewu Krzysztofa Zajdla, była uczennicą prof. Arsena Shkurhana. Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na II roku wydziału wokalno-aktorskiego w klasie śpiewu, cenionej polskiej śpiewaczki operowej prof. dr hab. Urszuli Kryger oraz dr Anny Wereckiej-Gryć. Na swoim koncie ma wiele nagród w konkursach muzycznych wojewódzkich i ogólnopolskich, między innymi jest to GRAND PRIX wojewódzkiego festiwalu piosenki czy III miejsce ogólnopolskiego konkursu pod nazwą „Piosenka w meloniku”.

Program:

 •  G. Bizet, Carmen – duet Carmen i Don Jose z II aktu – Zofia Folta-Jabłońska (mezzosopran), Wiesław Ochman (tenor), Orkiestra Opery Krakowskiej
 • H. Purcell, Dydona i Eneasz – recytatyw i aria Czarownicy – Zofia Folta-Jabłońska (mezzosopran), Orkiestra Opery Krakowskiej
 • Ch.W. Gluck, Orfeusz i Eurydyka – aria Orfeusza Che faro... – Zofia Folta-Jabłońska (mezzosopran), Orkiestra Opery Krakowskiej
 • G. Verdi, Don Carlos – aria księżniczki Eboli O don fatale – Zofia Folta-Jabłońska (mezzosopran), Krystyna Waldek (fortepian)
 • P. Czajkowski, Niet, talko tot, kto znał – Marlena Rygiel (mezzosopran), Katarzyna Leśniak-Skóra (fortepian Pleyel)
 • B. Hahn, A Chloris – Marlena Rygiel (mezzosopran), Katarzyna Leśniak-Skóra (fortepian Pleyel)
 • C. Saint-Saens, Samson i Dalila – aria Dalili – Małgorzata Busz-Perkins (mezzosopran), Katarzyna Leśniak-Skóra (fortepian Pleyel)
 • G. Verdi, Trubadur – aria Azuceny Stridale la vampa – Małgorzata Busz-Perkins (mezzosopran), Katarzyna Leśniak-Skóra (fortepian Pleyel)
 • F. Zehar, Wesoła wdówka – pieśń o Willi – Katarzyna Plewniak (mezzosopran), Katarzyna Leśniak-Skóra (fortepian Pleyel)
 • G. Giordano, Caro mio ben – Katarzyna Plewniak (mezzosopran), Katarzyna Leśniak-Skóra (fortepian Pleyel)
 • G. Bizet, Carmen – Habanera – Zofia Folta-Jabłońska (mezzosopran), Krystyna Waldek (fortepian)
WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward