Muzyka

XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w RCKP

 • star_border
  Na scenie zaprezentują się trzy zespoły.
 • schedule
  20 lipca 2019 (sobota), godz. 18:00
 • location_on
  RCKP (Krosno, ul. Kolejowa 1)
 • note
  Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie RCKP

Członkowie zespołów polonijnych tańcem i śpiewem wyrażają swoją miłość do Ojczyzny - z całego świata zjeżdżając do Rzeszowa i do Krosna. Od 50 lat programy artystyczne zespołów cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem w stolicy Podkarpacia i od kilkudziesięciu lat w Krośnie. W tym roku poznamy bliżej trzy spośród 33 zakwalifikowanych do udziału w festiwalu zespołów.

Zespół Folklorystyczny KRAKOWIAK

Grenoble, Francja
Kierownik Zespołu: Danuta Zapłata

Zespół folklorystyczny KRAKOWIAK z Grenoble (Francja) istnieje od 1981 roku. Działalność grupy była bardzo potrzebna, aby wspierać duchowo i materialnie Polaków w kraju i za granicą. KRAKOWIAK jest zespołem samodzielnym, działa na terenie francuskiego regionu Isere. Prezentuje tańce i pieśni ludowe z różnych regionów Polski. Zespół występuje w Domach Opieki, w szpitalach oraz w miasteczkach z okazji różnych świąt i uroczystości. Pierwsze wokalne i taneczne kroki zespół stawiał pod okiem Krystyny Schneider, ówczesnej tancerki PZLPiT „Mazowsze”. Obecnie zespół liczy 23 osoby. W KRAKOWIAKU tańczą również Francuzi, którzy kochają polskie tańce, pieśni i Polskę.

Zespół Folklorystyczny KRAKOWIAK
Mat. organizatorów

O Festiwalu w Rzeszowie zespół dowiedział się w 1989 roku i jeżeli jest tylko taka możliwość, to z wielką przyjemnością w nim uczestniczył (m.in. w latach 1989,1993,1996 oraz 2005). W roku 2008 i 2017 grupa uczestniczyła jako osoby towarzyszące. Zespół bardzo sobie ceni udział w rzeszowskim Festiwalu, nie tylko ze względu na panującą tu atmosferę, ale także możliwość podnoszenia swojego poziomu artystycznego i kulturalnego. Członkowie KRAKOWIAKA uczestniczyli w Studium Choreograficznym, organizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, gdzie szlifowali swoje taneczne umiejętności pod kierownictwem Romualda Kalinowskiego.


Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK

Chicago, USA
Dyrektor Zespołu: ks. Andrzej Totzke SChr
Kierownik Artystyczny/Choreograf: Halina Misterka
Kierownik Muzyczny: Marta Dudek

Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK powstał jesienią 1991 roku, przy Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Św. Trójcy w Chicago, w celu krzewienia polskiej kultury i tradycji na terenie Stanów Zjednoczonych. Założycielami oraz pierwszymi choreografami zespołu, którzy po raz pierwszy przywieźli młodzież na festiwal do Rzeszowa w 1996 roku, byli Państwo Ewa i Marek Kuś. W pierwszym roku działalności LAJKONIK liczył 12 tancerzy. Na przestrzeni lat liczba ta wzrosła dziesięciokrotnie. Obecnie w zespole tańczy ponad stu dwudziestu tancerzy, a zajęcia prowadzone są w pięciu grupach wiekowych.
Wiosną 1997 roku kierownictwo artystyczne zespołu objęła Halina Misterka, która jest równocześnie choreografem i instruktorem Grupy Reprezentacyjnej. Kontynuując tradycje założycieli, przygotowała zespół do kolejnych festiwali w Rzeszowie w 1999, 2002, 2005, 2011, 2014, 2017 i 2019 roku. LAJKONIK jest efektem wieloletnich dążeń i ciągłego zatroskania wielu oddanych osób, aby na emigracji wychować dzieci i młodzież w wierze i tradycji, z doświadczeniem piękna kultury polskiej, w mowie, tańcu i śpiewie.

Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK
Mat. organizatorów

Kierownictwo zespołu dba o pogłębianie wiedzy i umiejętności tancerzy organizując dla nich warsztaty taneczne, prowadzone przez choreografów z Polski. Programy o LAJKONIKU wielokrotnie emitowane były w telewizji polskiej i amerykańskiej. Kilkoro tancerzy LAJKONIKA kontynuuje naukę tańca na kursach folklorystycznych w Rzeszowie oraz służą swym talentem i doświadczeniem pomagając jako asystenci w prowadzeniu zajęć oraz koncertów. Grupa jest także wzorem dla młodzieży, która po raz pierwszy przyjedzie w tym roku do Rzeszowa.


Zespół Pieśni i Tańca POLONEZ

Manchester, WIELKA BRYTANIA
Prezes Zespołu: Jolanta Walczyk
Dyrektor Artystyczny/Choreograf: Liz Gwiazdowska

Zespół POLONEZ powstał w angielskim mieście Manchester w 1949 roku i od tego czasu nieustannie promuje piękną polską kulturę oraz tradycje polskie. Grupa przekazuje swoje umiejętności i „zaraża” miłością do polskiej kultury kolejne pokolenia. Zespół Pieśni i Tańca POLONEZ może poszczycić się bardzo bogatym repertuarem oraz kolekcją wspaniałych strojów ludowych. W 1953 roku grupa miała honor uczestniczyć w obchodach koronacji królowej Elżbiety II. Ciekawostką jest także fakt, że w latach pięćdziesiątych, oprócz tradycyjnych występów ludowych, zespół wystawiał operetki i rewie. Obecnie grupa koncertuje nie tylko w Manchesterze i okolicach, ale również w innych miastach Wielkiej Brytanii. Aktywnie wspiera wiele organizacji i wydarzeń charytatywnych.

Zespół Pieśni i Tańca POLONEZ
Mat. organizatorów

W roku 2019 zespół obchodzi 70. rocznicę działalności. POLONEZ Manchester jest jedną wielką rodziną, której członkowie kochają Polskę, jej kulturę i tradycje. Z pasją i dumą przekazują ją kolejnym pokoleniom oraz promują jak najszerszemu gronu odbiorców. Na Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych do Rzeszowa zespół przyjeżdża po raz siódmy.


Wstęp wolny - obowiązują wejściówki do odebrania w kasie RCKP

Kasa biletowa RCKP czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 13.00, 14.30 - 17.30 oraz na godzinę przed wydarzeniem. W sobotę i niedzielę kasa nieczynna.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward
schedule opublikowano 09.07.2019 14:07
equalizer przeczytano 1067 razy
person źródło informacji: RCKP
inne wydarzenia
REKLAMA