Turystyka

XV Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Hucie Polańskiej

  • W programie m.in. wyprawa w niecodzienne zakamarki najdzikszych gór w Polsce, prelekcje tematyczne, a także warsztaty łemkowskie.
  • 22 listopada 2019 (piątek) - 24 listopada 2019 (niedziela)
  • Huta Polańska
  • Wstęp wolny

- Zaczęło się w 2004 roku, kiedy grupa ludzi związanych z Beskidem Niskim, rozsiana po całej Polsce, postanowiła poznać się w realnej rzeczywistości. Pierwsze spotkanie przy świeczkach odbyło w Chatce w Nieznajowej i rozpoczęło tradycję corocznych listopadowych spotkań. Pierwsze trzy spotkania były typowo towarzyskie, natomiast od spotkania czwartego spotkaniom towarzyszą projekcje filmów o tematyce związanej z Beskidem Niskim, koncerty, prelekcje oraz wykłady osób zajmujących się tematyką Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny - mówi Bartek Wadas, organizator spotkania, pasjonat i znawca BN, współautor przewodnika "Beskid Niski. Od Komańczy do Wysowej", prowadzący stronę www.beskid-niski.pl, autor hasła Sercu bliski Beskid Niski, gliwiczanin, ale od kilku lat związany zawodowo i emocjonalnie z Krosnem.

W tym roku spotkanie odbędzie się w Hucie Polańskiej. Impreza rozpocznie się w piątek (22.11) wspólną biesiadą z atrakcjami: premierą filmu, przedstawiającego rekonstrukcję wsi Bartne wg stanu na lata 30. XX-go wieku, a także warsztatami tańców łemkowskich prowadzonymi przez Annę Romańczak.

W sobotę (23. 11) odbędzie się wycieczka, którą poprowadzi Bartłomiej Wadas.

Bartłomiej Wadas i Przemek Polański podczas Spotkania Miłośników Beskidu Niskiego
mat. organizatorów

Po wycieczce, w sobotnie popołudnie przewidziano prelekcje osób, które trwale swoje pasje związały z Beskidem Niskim. - Pojawi się m. in. Wojciech Wierdak, który opowie o dawnej zabudowie wsi łemkowskiej, Tadeusz Gajewski zaznajomi słuchaczy z dobrodziejstwami, jakie kryją beskidzkie łąki natomiast profesor Łukasz Łuczaj zabierze nas w podróż botanicznych skarbów - zachęca Przemek Polański, współorganizator wydarzenia.

Podczas Spotkań Miłośników Beskidu Niskiego wykłady i dyskusje trwają do późnych godzin nocnych, a samo wydarzenie sprzyja integracji, świetnej zabawie i pogłębianiu wiedzy.

Wstęp na prelekcje i wyprawę jest wolny. Koszt całego pobytu: dwa noclegi plus pełne wyżywienie – 150/200 zł. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt pod adresem: bartek@beskid-niski.pl

WIĘCEJ INFORMACJI