Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2005 r. i od początku zyskała ogromne zainteresowanie wsród miłośników muzyki i teatru z Polski i z zagranicy. Zdaniem organizatorów, jest to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, promujące polskie tradycje narodowe i wokalne, ponieważ odbywa się w Żarnowcu - miejscu, które zostało przekazane jako dar narodowy (1903) dla poetki i pisarki Marii Konopnickiej.
W minionych latach na Festiwalu prezentowano twórczość polskich i zagranicznych kompozytorów oraz autorów w wykonaniu m.in. Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, Opery w Ostrawie czy Starego Teatru w Krakowie. Dodatkową atrakcją Festiwalu jest to, że wszystkie spektakle i koncerty odbywają się w naturalnej scenerii zabytkowego Parku Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
Giuseppe Verdi RIGOLETTO
Soliści, orkiestra, chór i balet Państwowego Teatru w Koszycach
Rigoletto – opera w trzech aktach. Libretto napisał Francesco Maria Piave na podstawie dramatu Król się bawi autorstwa Victora Hugo. Muzykę do niej skomponował Giuseppe Verdi. Początkowo opera miała być zatytułowana „Klątwa”, dopiero potem Verdi zmienił tytuł na „Rigoletto”. Prapremiera odbyła się w weneckim Gran Teatro La Fenice w 1851 roku.
cena biletu - 50 zł
Gala operetkowa OD STRAUSSA DO KÁLMÁNA
Orkiestra Lwowskiego Teatru Narodowego im. Marii Zańkowskiej i soliści Opery Lwowskiej
cena biletu - 30 zł
Jerry Bock SKRZYPEK NA DACHU
Soliści, orkiestra, chór i balet Teatru Muzycznego w Lublinie
„Skrzypek na dachu” to jeden z najsłynniejszych musicali, którego fabułę oparto na prozie tworzącego w jidysz pisarza Szolema Alejchema. Osadzony w realiach carskiej Rosji sprzed wieku ukazuje codzienne życie mieszkańców Anatewki – i Żydów, i gojów. Głównymi postaciami są mleczarz Tewje, jego żona Gołda i ich młode córki. Ale w „Skrzypku na dachu”, jak zresztą już na początku mówi sam mleczarz, są i inni. Piosenka „Gdybym był bogaczem”, jedna z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie, jest sztandarowym utworem spektaklu. Nie mniej piękne i wzruszające są „To świt, to noc”, „Kwiatku mój”, czy też finałowa „Anatewka”.
cena biletu - 50 zł
Koncert AVE MARIA
Festiwalowa Orkiestra Kameralna i soliści Opery Śląskiej w Bytomiu
wstęp wolny
Karnety w cenie 100 zł (upoważniające do wstępu na wszystkie spektakle i koncerty Festiwalu) oraz bilety do nabycia w: