Historia

XII Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu - obchody w Krośnie

 • star_border
  Uroczystości upamiętniające ofiary Zagłady.
 • schedule
  27 stycznia 2020 (poniedziałek), godz. 10:00
 • location_on
  Krosno
 • note
  Wstęp wolny

W tym roku po raz kolejny Krosno jest współorganizatorem XII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. Uroczystości stały się wizytówką tolerancji i otwartości na różnorodność kulturową i wyznaniową.

Obchody rozpoczną się w poniedziałek 27 stycznia na Cmentarzu Żydowskim w Krośnie. Udział w nich wezmą delegacje z różnych organizacji i instytucji, również zagranicznych oraz osoby, które przeżyły Holocaust i ich potomkowie. Uroczystość będzie ważnym wydarzeniem dla Podkarpacia, połączy wszystkich jego mieszkańców w duchu tolerancji oraz otwartości na różne wyznania i kultury.

Na Cmentarzu Żydowskim w Krośnie znajduje się ponad 200 macew
DAMIAN KRZANOWSKI

Uroczystości to również czas spotkań. W auli PWSZ w Krośnie przy ul. Kazimierza Wielkiego 4 będzie można wysłuchać wykładu historycznego, wspomnień świadków tamtejszych wydarzeń oraz historii Paula Staryego – 12-letniego chłopca żydowskiego, który w pamiętniku spisywanym na strychu jednej z kamienic, zostawił dla potomnych wstrząsającą opowieść o wojnie i Holokauście. Jednym z punktów tegorocznych obchodów będzie podsumowanie Powiatowego Konkursu Historyczno-Literackiego „Żyliśmy tu razem” - śladami podkarpackich Żydów”.

Program:

27 stycznia 2020 r. (poniedziałek)

 • godz. 10.00 Wspólna Modlitwa (Cmentarz żydowski ul. Ks. Władysława Sarny)
 • godz. 10.30 Uczczenie pamięci Żydów krośnieńskich przy pamiątkowej tablicy ulokowanej w miejscu getta żydowskiego (ul. Franciszkańska 9, Zakład Optyczny Goneta)
 • 11:00–13:00 Spotkanie mieszkańców i młodzieży szkolnej (aula PWSZ w Krośnie przy ul. Kazimierza Wielkiego 4

„Dzieje krośnieńskich Żydów”- wykład dr Ewy Bereś, relacje Luci Retman (Izrael-Hajfa), ocalonej z Holokaustu,  „Opowieść Paula – historia pamiętnika spisanego na strychu” - prelekcja Łukasza Stachurskiego. Ponadto zaplanowanno podsumowanie Powiatowego Konkursu Historyczno-Literackiego „Żyliśmy tu razem” - śladami podkarpackich Żydów” - wręczenie uczestnikom dyplomów i nagród.

28-31 stycznia 2020 r. (wtorek-piątek)

 • Warsztaty dla nauczycieli i uczniów nt. „Zachować pamięć” – prowadzenie przez dr Ewę Bereś i mgr Jolantę Śnieżek (Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Portiusa 4 w Krośnie)
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward
schedule opublikowano 14.01.2020 20:53
equalizer przeczytano 403 razy
person źródło informacji: Miejski Konserwator Zabytków
inne wydarzenia
REKLAMA