W tym roku po raz kolejny Krosno jest współorganizatorem XII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. Uroczystości stały się wizytówką tolerancji i otwartości na różnorodność kulturową i wyznaniową.
Obchody rozpoczną się w poniedziałek 27 stycznia na Cmentarzu Żydowskim w Krośnie. Udział w nich wezmą delegacje z różnych organizacji i instytucji, również zagranicznych oraz osoby, które przeżyły Holocaust i ich potomkowie. Uroczystość będzie ważnym wydarzeniem dla Podkarpacia, połączy wszystkich jego mieszkańców w duchu tolerancji oraz otwartości na różne wyznania i kultury.
Uroczystości to również czas spotkań. W auli PWSZ w Krośnie przy ul. Kazimierza Wielkiego 4 będzie można wysłuchać wykładu historycznego, wspomnień świadków tamtejszych wydarzeń oraz historii Paula Staryego – 12-letniego chłopca żydowskiego, który w pamiętniku spisywanym na strychu jednej z kamienic, zostawił dla potomnych wstrząsającą opowieść o wojnie i Holokauście. Jednym z punktów tegorocznych obchodów będzie podsumowanie Powiatowego Konkursu Historyczno-Literackiego „Żyliśmy tu razem” - śladami podkarpackich Żydów”.
27 stycznia 2020 r. (poniedziałek)
„Dzieje krośnieńskich Żydów”- wykład dr Ewy Bereś, relacje Luci Retman (Izrael-Hajfa), ocalonej z Holokaustu, „Opowieść Paula – historia pamiętnika spisanego na strychu” - prelekcja Łukasza Stachurskiego. Ponadto zaplanowanno podsumowanie Powiatowego Konkursu Historyczno-Literackiego „Żyliśmy tu razem” - śladami podkarpackich Żydów” - wręczenie uczestnikom dyplomów i nagród.
28-29 stycznia 2020 r. (wtorek - środa)
30-31 stycznia 2020 r. (czwartek - piątek)