"Wymazana granica" to reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP – od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury i Pomorze. Autor odnajduje ostatnich pamiętających przedwojenne granice i ich znikanie – nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, wysiedleńców z akcji „Wisła”, ocalonych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy.
Opowieść o tym, jak dziś żyje się przy nieistniejącej granicy, snują także nieliczni dobrowolni strażnicy pamięci oraz młodzi, którzy pragną żyć jak w XXI wieku przystało, ale którym brzemię pogranicza na to nie pozwala.
Tu nie ma prostych historii i prostych odpowiedzi na trudne pytania. Tu zawsze żyje się niepewnie, coś każe siedzieć na walizkach i spać z otwartymi oczami. To miejsce dobre dla przemytników, uciekinierów i starców. Chociaż tej granicy od dawna już nie ma, życie nadal toczy się przygranicznym rytmem. Granica ciągle tkwi w głowach i we wspomnieniach – zarówno tych, którzy nie dali się wypędzić, jak i tych, których dawno wypędzono.
Z reporterskiej wyprawy Tomasza Grzywaczewskiego powstała książka pod tym samym tytułem oraz cykl reportaży „Tomek na granicach II Rzeczypospolitej”.
Tomasz Grzywaczewski - dziennikarz, autor książek, scenariuszy filmowych oraz publikacji naukowych z zakresu stosunków międzynarodowych. Członek amerykańskiego "The Explorers Club". Ukończył prawo na Uniwersytecie Łódzkim oraz program „Russian Security Studies” na Daniel Morgan Graduate School of National Security w Waszyngtonie DC. Był redaktorem naczelnym magazynu "Koncept". Relacjonował konflikty zbrojne na Donbasie, w tureckim Kurdystanie i Górskim Karabachu.
Pomysłodawca wypraw, w tym m.in. "Long Walk Plus Expedition" - wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i "Dead Road" - wyprawy na stalinowską Drogę Umarłych, a także uczestnik wyprawy do Kamerunu "Vivat Polonia 2016" śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego.
Współpracuje z licznymi magazynami w tym amerykańskim Foreign Policy, portalami internetowymi i stacjami radiowymi. Laureat stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii "Literatura".