Sztuka

"Wycinanka żydowska - duchowość ukryta w materii papieru" - wykład w BWA

  • Wydarzenie z cyklu "Mówimy o sztuce…". Mówi: Inga M. Marczyńska.
  • 30 czerwca 2024 (niedziela), godz. 11:00
  • Biuro Wystaw Artystycznych (Krosno, ul. Portiusa 4)
  • Wstęp wolny

Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu "Mówimy o sztuce…". 30 czerwca (niedziela) o godz. 11:00 o wycinance żydowskiej opowie Inga M. Marczyńska.

Wycinanka żydowska to artystyczna i liturgiczna forma interpretacji Biblii i różni się od innych wycinanek przede wszystkim tym, że jest silnie związane z religią. Stąd w wycinankach tych występują w formie pisanej i wycinanej teksty hebrajskie lub aramejskie, zawierające psalmy, modlitwy, sentencje. Stąd też wycinanki zawierają najważniejsze, wspomniane w Biblii, symbole narodu Izraela. To swoiste okienka do nieba, do codziennego dążenia ku byciu lepszym., do celebrowania świąt, życia i śmierci.

Wycinanka żydowska to jedna z wielu dróg prowadzących człowieka do Boga, to przejaw duchowości ukrytej w materii, a poza ogromną wartością artystyczną, zawierają ważny przekaz filozoficzno-religijny.

Zagłada Żydów nie oszczędziła świata kultury materialnej. Przepadły wycinanki, tak liczne w domach polskich Żydów, wiszące na ścianach i w oknach pokoi, przechowywane pośród stron modlitewników, zdobiące okładki dziewczęcych zeszytów, znaczące wschodnie ściany wspaniałych drewnianych i murowanych bóżnic. Tych starych, przedwojennych już nie ma w Polsce. - Wielka to strata. Przywracam im miejsce w przestrzeni i oddaję hołd przedwojennym twórcom żydowskich wycinanek. Wycinanka to jak słowa pism świętych zapisane w symbolach, literach, to życie i pieśń zamknięta w materii papieru - podkreśla Inga M. Marczyńska.

materiały organizatorów

Inga M. Marczyńska

Kobieta wielu pasji, uprawiająca również tę trudną sztukę żydowską. Edukatorka, artysta plastyk, strażniczka pamięci. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła ponad 30 lat temu. W jej rodzinie kultywowanie sztuki, malarstwa i muzykowania obecne są od pokoleń. Poszukiwanie wewnętrznego spokoju, obserwowanie przenikania się świata duchowego i cielesnego, zachwyt nad łączeniem folkloru, ludowości i religii są dla niej najbliższe artystycznie i duchowo. Jest absolwentką amerykańskiego uniwersytetu National Louis University w USA oraz Politechniki Rzeszowskiej na kierunku Ekonomia i Zarządzanie.

W swoim dorobku artystycznym ma udział w ponad 40 wystawach i plenerach. Od 12 lat jest strażnikiem dziedzictwa żydowskiego, edukatorem w dziedzinie zwyczajów, sztuki i historii Żydów polskich. Prowadzi warsztaty artystyczne z judaizmu, realizuje międzynarodowe projekty edukacyjne dla szkół o losach żydowskich sąsiadów, porządkuje cmentarze żydowskie w południowej Polsce, prowadzi spacery historyczne śladami żydowskich mieszkańców i cmentarzy żydowskich a także organizuje upamiętnienia ofiar Holokaustu.

Wystawy własnych wycinanek żydowskich związanych ze świętami w judaizmie, powszechnych przed wojną i zupełnie teraz nieobecnych, prezentuje od trzech lat. To przykład pięknego przenikania się świata duchowego, folkloru i religii. Wielokulturowość jest celem jej działań artystycznych i edukacyjnych. Edukowanie o bogactwie i wspaniałości wielu kultur tworzących piękno Polski oraz artystyczny rozwój jest dla niej życiową drogą.

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 12.06.2024 16:22
przeczytano 517 razy
źródło informacji: BWA Krosno
inne wydarzenia
REKLAMA