Muzyka

Wieczór pieśni patriotycznych "Żeby Polska była Polską" - koncert na Rynku

  • Wydarzenie w 85. rocznicę II Wojny Światowej.
  • 01 września 2024 (niedziela), godz. 19:00
  • Rynek (Krosno)
  • Wstęp wolny

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie i Chór Mieszany Echo zapraszają do udziału w XII Wieczorze Pieśni Patriotycznych „Żeby Polska była Polską”: - W 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej zapraszamy publiczność do wspólnego śpiewania najpiękniejszych pieśni patriotycznych. To także okazja do refleksji nad naszą historią. Warto wziąć udział w tym wydarzeniu, by wspólnie pielęgnować pamięć i tożsamość narodową.

Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę (1 września) o godz. 19.00 na plenerowej scenie na Rynku (w przypadku deszczowej pogody zostanie przeniesiony do RCKP).

Wystąpią:

  • Chór Mieszany Echo [pod dyrekcją Marioli Rybczak]
  • Harnasie i Szarotki [połączone zespoły V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla]
  • Grzegorz Przepióra [akompaniament]
  • Karol Reda [prowadzenie]
Chór Mieszany Echo RCKP Krosno
Paweł Matelowski

Chór Mieszany Echo RCKP Krosno

Chór Mieszany Echo powstał w 1945 roku i działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza oraz Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krośnie. Jest chórem związanym z miastem i od początków swego istnienia dał ponad 1350 koncertów, aktywnie uczestnicząc w życiu społeczno-kulturalnym Krosna i regionu.

Repertuar chóru tworzą utwory sakralne z różnych epok, tradycyjne pieśni patriotyczne i ludowe oraz opracowania muzyki rozrywkowej. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, prowadzi aktywną działalność i wymianę artystyczną w kraju i za granicą. Prezesem Chóru jest Andrzej Bartosik. Od 2004 roku kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej - Mariola Rybczak.

Harnasie i Szarotki (połączone zespoły V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla)

Zespoły Harnasie i Szarotki są związane z 5. Batalionem Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. Zespół Harnasie powstał jako inicjatywa żołnierzy batalionu, nawiązując do tradycji góralskich. Jest to formacja muzyczno-taneczna, która kultywuje regionalne pieśni i tańce, prezentując bogactwo kultury podhalańskiej.

Podobnie Szarotki, również związane z 5. Batalionem, biorą udział w różnorodnych wydarzeniach patriotycznych, promując dziedzictwo Podhala na Podkarpaciu i w całej Polsce. Oba zespoły często uczestniczą w uroczystościach państwowych i lokalnych, przyczyniając się do podtrzymywania pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych.

RCKP
WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 29.08.2024 10:02
przeczytano 2820 razy
źródło informacji: RCKP
inne wydarzenia
REKLAMA