W piątek (1 lipca) w Restauracji Parkowa 7 odbędzie się X i 1/2 Wieczór Łemkowski.
Spotkania z kulturą, muzyką oraz kuchnią mieszkańców łemkowszczyzny odbywają się w Krośnie od 2014 roku. Zainicjowane zostały przez Annę Romańczak i Przemka Polańskiego, wówczas muzyków łemkowskiego zespołu A Gdzie To Dawniej Stroiło.
- Postawiliśmy na spotkania ludzi, którzy uwielbiają chodzić po górach, kochają Beskid Niski, są zafascynowani kulturą, kuchnią i muzyką Łemków. Pierwszy wieczór odbył się w Barze Monika i przybyło na niego kilkadziesiąt osób. Z każdym kolejnym wydarzeniem uczestników przybywało, a obecnie miejsca trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem - mówi Przemek Polański.
Każdy Wieczór Łemkowski obudowany jest wokół tematu, który wymyślają organizatorzy. - Przez pewien czas dr Tadeusz Łopatkiewicz prowadził prelekcje, których temat wymyślał Przemek. Były to np. "Łemkowska sobótka", "Spotkania na Beskidzie", czy też "Strach na Łemkowszczyźnie". Podobnie było z kuchnią Beskidu Niskiego. Odwiedzamy mieszkańców łemkowskich wiosek i zbieramy przepisy na pyszne aczkolwiek proste dania, które następnie są serwowane uczestnikom wydarzenia - wspomina Anna Romańczak.
Na Wieczorach łemkowskich nie może zabraknąć muzyki, której korzenie tkwią w tradycyjnej kulturze Rusinów. Dotychczas podczas wydarzenia występowały zespoły takie jak: A Gdzie To Dawniej Stroiło, Zamieszańcy czy Kapela Spod Rubani. Wieczory kończą się zwykle wspólnymi śpiewami, tańcami i planami na wycieczki górskie w zakamarki i ostępy leśne Beskidu Niskiego.
W trakcie X i 1/2 Wieczoru Łemkowskiego wystąpi Kapela Drewutnia, która gra utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje.
Specyfiką jej muzyki jest łączenie tradycyjnego słowiańskiego folkloru z nowymi brzmieniami i własnym opracowaniem, można więc usłyszeć również takie instrumenty, jak irlandzkie whistles, staropolską sukę biłgorajską, południowo-amerykańskie reco – reco czy mongolski toushpulur. Za ich pomocą zespół stara się oddać całe bogactwo opracowywanych przez siebie utworów.
Zespół prowadzi również intensywną działalność edukacyjną, przybliżając instrumenty, pieśni i kulturę ludową uczniom szkół i przedszkoli podczas warsztatów i prezentacji. Wielokrotnie występował na rozmaitych imprezach związanych z kulturą łemkowską.
Rezerwacje pod numerem telefonu: 515 355 494