Sztuka

"Widzenie, dotykanie dźwięku. Audiowizualne eksploracje świata w sztuce XX i XXI w." - wykład w BWA

  • Mówi: Maciej Zdanowicz. Wydarzenie z cyklu "Mówimy o sztuce…".
  • 29 października 2023 (niedziela), godz. 11:00
  • Biuro Wystaw Artystycznych (Krosno, ul. Portiusa 4)
  • Wstęp wolny

Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na prelekcję „Widzenie, dotykanie dźwięku. Audiowizualne eksploracje świata w sztuce XX i XXI w.", która odbędzie się 29 października (niedziela) o godz. 11:00. Spotkanie poprowadzi Maciej Zdanowicz, artysta intermedialny, teoretyk sztuki, wykładowca akademicki, kurator wystaw i projektów artystycznych.

Wykład stanowi omówienie i przegląd najbardziej istotnych praktyk artystycznych sytuujących się na pograniczu obrazu i dźwięku, w tym eksperymentalnych rozwiązań z zakresu obrazowania muzyki, filmu eksperymentalnego, muzyki konkretnej, sztuki dźwięku, interaktywnych instalacji dźwiękowych.

Uczestnicy prelekcji będą mieli okazję do nieco innego spojrzenia na obszar sztuki współczesnej, rozszerzając jej recepcję poza tylko i wyłącznie wzrokowy rejestr. Wraz z prowadzącym odkryją genezę zainteresowania artystów wizualnych rzeczywistością audialną, fenomenami słuchowymi, spojrzą krytycznie na otaczającą ich rzeczywistość dźwiękową zapoznając się z pojęciem ekologii akustycznej.

Ukazywani artyści, stosowane przez nich narzędzia, metody przyczynią się do pogłębionego wejrzenia w najbliższe środowisko, odkrycia niedostrzeganych do tej pory procesów i zjawisk. Wykład stanie się multimedialną podróżą po nowoczesności i współczesności od momentu rewolucji przemysłowej do teraźniejszości, podczas której prowadzący i słuchacze wnikną w twórczość takich artystów jak: Wasyl Kandyński, Wacław Szpakowski, Piet Mondrian, Luigi Russolo, Oskar Fischinger, Franciszka i Stefan Themersonowie, Antoni Starczewski, Bogusław Schaeffer, John Cage, Brian Eno, Raymond M. Schafer, Chris Watson czy Alva Noto. 

Maciej Zdanowicz zaprasza na wykład "Widzenie, dotykanie dźwięku. Audiowizualne eksploracje świata w sztuce XX i XXI w."
MAteriały organizatorów

Maciej Zdanowicz

Ur. w 1982 r. w Dębicy, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie w 2007 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W 2015 r. obronił tytuł doktora sztuki w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od 2016 r. adiunkt na Wydziale Sztuki UJK w Kielcach, gdzie prowadzi pracownię struktur intermedialnych i mechanizmów widzenia, a od 2019 r. pełni funkcję prodziekana ds. kształcenia i współpracy z zagranicą.

Autor 20 wystaw indywidualnych, uczestnik blisko 200 prezentacji zbiorowych, kurator wielu krajowych i międzynarodowych projektów artystycznych. Laureat wielu nagród. W 2018 r. powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na członka Rady Muzeum przy Muzeum Narodowym w Kielcach. Wykłada gościnnie przede wszystkim w Bułgarii, Chinach, Ukrainie, publikuje prace naukowe i krytyczne, uczestniczy w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych poruszając zagadnienia odnoszące się do tendencji awangardowych i postawangardowych w sztuce, w tym zjawiska muzyki wizualnej, sztuki dźwięku.

Ekspert zewnętrzny m.in. Komisji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego Komisji Europejskiej, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Członek międzynarodowego zespołu redakcyjnego pisma naukowego „Visual Studies”, wydawanego przez Uniwersytet Św. Cyryla i Św. Metodego w Veliko Tarnovo (Bułgaria), Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Artystycznej AICA, ATINER Athens Institute for Education and Research, SGC International (przy Kennesaw State University). Aktywnie pracuje na rzecz rozwoju życia kulturalno-artystycznego Kielc, regionu świętokrzyskiego, m.in. koordynując projekt Kielce Europejska Stolica Kultury 2029.

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 20.10.2023 13:13
przeczytano 460 razy
źródło informacji: BWA Krosno
inne wydarzenia
REKLAMA