Wesela na Łemkowszczyźnie były rytuałem niepowtarzalnym w swojej obrzędowości, ceremoniale, towarzyszących mu pieśniach, ilości zaangażowanych członków społeczności, tak aby ten ludowo-cerkiewny obrządek dopełnił się według nakazu tradycji i miejscowych zwyczajów.
Realizowany przez krośnieńskie stowarzyszenie „Pod Karpatami” (przy współpracy z Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej) projekt, ma na celu ukazanie i przybliżenie obecnym mieszkańcom Łemkowszczyzny, młodym Łemkom oraz wszystkim zainteresowanym tradycyjną kulturą Beskidu Niskiego, pełnej obrzędowości tradycyjnego wesela łemkowskiego, mając na uwadze jego różne, w zależności od miejscowości, porządki ceremonii, wykonywane pieśni etc.
Kolejnym istotnym celem zadania jest dokonanie porównania tradycyjnej formy wesela z jej formą współczesną, jaka zachowała się na samym terenie Łemkowszczyzny oraz wśród pokoleń Łemków, urodzonych i wychowanych na "obczyźnie", w oderwaniu od swoich korzeni.
Rezultatem realizacji projektu jest zaprezentowanie, udostępnienie i przybliżenie, niezwykle barwnego i istotnego elementu łemkowskiego folkloru oraz ważnego składnika tożsamości etniczno-kulturowej Łemków, jakim jest tradycyjne łemkowskie wesele (obrzędu, symboliki, porządku, uczestników, pieśni, tańców, strojów, pożywienia).
godz. 14:00 - rozpoczęcie wydarzenia i otwarcie wystawy fotografii archiwalnej prezentujacych wesela na Łemkowynie „Wesele łemkowskie”
godz. 15:00 - konferencja popularno-naukowa
godz. 18:00 - gość specjalny: „Wesele Rusinów na Słowacji”