etnografia

"Ważne sprawy - perspektywa pokoleń" - wakacyjne zajęcia dla młodzieży i dorosłych

  • Działania twórcze na pograniczu historii i teatru. W programie m.in. rozmowy ze starszymi osobami, warsztaty teatralne i pieśni tradycyjnych. Zgłoszenia do 30 czerwca.
  • 10 czerwca 2022 (piątek) - 30 czerwca 2022 (czwartek)
  • Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (Krosno, ul. Kolejowa 29a) i miejscowości dawnego województwa krośnieńskiego
  • Udział bezpłatny

Fundacji na Rzecz Kultury Walizka, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej i Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zapraszają na fascynującą, wakacyjną podróż w poszukiwaniu dawnych opowieści i ich znaczeń dla współczesnego świata. Wspólnie realizują projekt "Ważne sprawy - perspektywa pokoleń".

Poszukiwane są osoby w wieku powyżej 15 lat oraz osoby dorosłe, zainteresowane światem, lubiące słuchać opowieści starszych osób, chcące doświadczyć przygody z teatrem amatorskim. 

- Zaczniemy od spotkań z osobami zafascynowanymi etnografią i antropologią, które pokażą uczestnikom, jak szukać i zbierać opowieści na interesujące nas tematy - zapowiadają organizatorzy wydarzeń.

Jakie zadawać pytania, żeby uzyskać ciekawe odpowiedzi? Jak się poruszać w gąszczu cudzej pamięci? Przewodniczką po tym terenie będzie Olga Solarz, autorka bloga Magia Ludowa Karpat.

Wspólnie ustalone zostaną tematy, które będą kierunkami poszukiwań. Potem uczestnicy wyruszą w teren, zaglądając do domów i wypytując starszych ludzi o to, jak sprawy, które są dla nas ważne dziś, wyglądały wtedy, gdy oni byli młodzi. Jak zmienił się świat? Na lepsze, na gorsze, a może po prostu stał się inny? A może wcale tak bardzo się nie zmienił?

- W międzyczasie spróbujemy dotknąć starodawnych emocji poprzez wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni z Ewą Grochowską, która śpiewem umie przenosić w czasie! Poczujemy jak niezwykłym doświadczeniem jest wspólne śpiewanie - nie takie estradowe, na ocenę i oklaski, ale takie, kiedy głos niby wydobywa się z jednego człowieka, ale potem, połączony w jedno z innymi głosami, staje się wspólnotowym doświadczeniem czegoś rzadko spotykanego - dodają organizatorzy.

Kolejny etap to próba przełożenia myśli, doświadczeń i emocji na język teatru. Razem z instruktorką teatralną i performerką, Joanną Sarnecką stworzony zostanie spektakl mówiący o naszych doświadczeniach i poszukiwaniach wiedzy o tym, co dzieje się pomiędzy "tym, co dawniej", a "tym, co teraz".

materiały organizatorów

Zgłoszenia do 30 czerwca 2022 poprzez formularz rekrutacyjny dostępny tutaj.

Zajęcia stacjonarne będą odbywały się w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie, natomiast badania terenowe w miejscowościach dawnego województwa krośnieńskiego.

  • między 5, a 10 lipca (dokładna data zostanie podana w mailu informującym o zakwalifikowaniu do projektu) - spotkanie organizacyjne
  • między 5, a 15 lipca (dokładna data zostanie podana w mailu informującym o zakwalifikowaniu do projektu) - spotkanie z Olgą Solarz, autorką bloga "Magia Ludowa Karpat"
  • 20 - 21 lipca - warsztaty pieśni tradycyjnych z Ewą Grochowską, instrumentalistką, śpiewaczką, członkinią wielu formacji muzycznych, animatorką kultury tradycyjnej
  • 15 lipca - 15 sierpnia - realizacja badań terenowych. Te będą odbywały się 2 razy w tygodniu w dniach ustalonych z uczestnikami
  • 15 sierpnia - 18 września - warsztaty teatralne
  • 2 połowa września - spektakl finałowy w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Szczegóły: a.karmelita@gmail.com

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 10.06.2022 07:51
przeczytano 612 razy
źródło informacji: Etnocentrum
inne wydarzenia
REKLAMA