tkanina

Warsztaty twórcze z Hanną Wojdałą-Markowską w Piwnicy PodCieniami

  • Tematem warsztatów twórczych będzie prezentacja polskiej tkaniny historycznej na podstawie wybranych przykładów.
  • 03 września 2021 (piątek), godz. 10:00
  • Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
  • Udział bezpłatny

Od 2 września do 10 października w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5) czynna jest wystawa tkaniny artystycznej Hanny Wojdały-Markowskiej "Tkane, szyte, haftowane - struktury z lat 2005 - 2021". Szczegóły tutaj.

W piątek (3 września) w godzinach od 10:00 do 13:00 artystka przeprowadzi warsztaty twórcze. Są one skierowane do osób dorosłych i młodzieży (od 16 roku życia).

Tematem warsztatów twórczych będzie prezentacja polskiej tkaniny historycznej na podstawie wybranych przykładów z Muzeów Narodowych – w Warszawie i w Krakowie oraz z Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki. Istotne jest pokazanie wizualnego bogactwa tkanin muzealnych: arrasów wawelskich, kobierców, pasów kontuszowych zarówno w prezentacji detalu, jak również w kontekście całych kolekcji. Polską tkaninę historyczną, która stanowi nasze dziedzictwo narodowe możemy odbierać poprzez jej tematykę, dekoracyjność, zestawienia kolorystyczne czy użyte materiały tekstylno-włókiennicze. Ważnym aspektem są również uwarunkowania techniczne: sploty tkackie, rodzaje haftów i aplikacji, konserwacja tkanin zabytkowych. Podczas warsztatów twórczych uczestnicy zrealizują własne miniatury tekstylne, inspirując się polską tkaniną historyczną.

Plakat wydarzenia
Materiały organizatorów

Hanna Wojdała-Markowska

Artystka otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Gobelinu i Dywanu prof. Antoniego Starczewskiego na Wydziale Włókienniczym w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w 1990 roku. W swojej twórczości przez ponad trzydzieści lat zajmuje się tkaniną artystyczną. Uczestniczyła w wielu wystawach tkaniny unikatowej o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień. Od 25 lat jest nauczycielem akademickim na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, od 2007 na stanowisku profesora Uczelni.

Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 13 43 277 07 (decyduje kolejność zgłoszeń). Udział w warsztatach oraz wszystkie materiały są bezpłatnie.

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 30.08.2021 12:50
przeczytano 358 razy
źródło informacji: Muzeum Rzemiosła
inne wydarzenia
REKLAMA
Reklamę wyświetlono 27596 razy