Podróże

"W poszukiwaniu złota i diamentów na Czarnym Lądzie" - spotkanie w Parkowej

 • star_border
  Spotkanie ze Stanisławem Wadeckim w ramach cyklu podróżniczego "Z Parkową w świat".
 • schedule
  24 stycznia 2019 (czwartek), godz. 18:00
 • location_on
  Restauracja Parkowa 7 (Krosno, ul. Parkowa 7)
 • note
  10 zł

Stanisław Wadecki jest podróżnikiem trochę w stylu Henry'ego Mortona Stanleya, odwiedzającym od lat "zakazane" kąty Afryki, tereny wstrząsane nieustannymi wojnami, "zapomniane od Boga i ludzi", gdzie nie zapuszczają się na wycieczki w świetle jupiterów telewizyjni  travel celebryci.

Stanisław Wadecki jako żołnierz Legii Cudzoziemskiej
mat.  organizatorów

Jego spotkanie z Afryką rozpoczęło się w 1994 roku w Rwandzie, gdzie jako żołnierz Legii Cudzoziemskiej był świadkiem ludobójstwa Tutsi. W swoich podróżach wymagających autentycznej odwagi styka się z prawdziwą Afryką, bez fałszywej egzotyki przeznaczonej dla turystów i na użytek kamer Europejczyków, dalekiej od wyobrażeń o Afryce "tam - tamów" i polowań na grubego zwierza, którą wynieśliśmy zarówno z książki Sienkiewicza, jak i z filmów "W pustyni i w puszczy". Mógłby powiedzieć o tym co widział, powtarzając słowa Władysława Łozińskiego: "Co za świat, co za świat! Groźny, dziki, zabójczy. Świat ucisku i przemocy. Świat bez władzy, bez rządu, bez ładu i bez miłosierdzia. Krew tańsza od wina, człowiek tańszy od konia. Świat, w którym łatwo zabić, trudno nie być zabitym". Bojówki Mai-Mai, poszukiwacze diamentów, złota i koltanu, uciekinierzy z Rwandy, ludzie traktowani jak zwierzęta, życie za jednego dolara dziennie - to rzeczywistość z jaką się styka, nieporównywalna z tym, co znamy na co dzień. 

Przerażająca a jednocześnie fascynująca i co zaskakujące, dająca szansę na odkrycie tego, co w Polsce w gruncie rzeczy jest prawie zupełnie nieznane, afrykańskiej sztuki plemiennej. Nie tej reprezentowanej przez pamiątkowe figurki z hebanu ale tej, która była inspiracją dla Picassa, Braque i Modiglianiego. Jego kontakty z czołowymi marszandami sztuki afrykańskiej stanowią odskocznię od przyziemniej rzeczywistości. Przygodami Stanisława Wadeckiego dałoby się obdzielić pewnie kilka życiorysów, ale nie ma co ukrywać, o takich rzeczach czasami bezpieczniej czytać i słuchać niż samemu ich doświadczać.

mat. organizatorów

W trakcie wydarzenia odbędzie się również projekcja zrealizowanego przez TVN24 filmu „Podróż do jądra ciemności”, w którym autor spotkania zabierze nas w podróż śladem bohaterów Josepha Conrada.

Spotkanie poprowadzi Przemek Polański.

WIĘCEJ INFORMACJI
 • phone
  515 355 494
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward