Muzeum Rzemiosła zaprasza na spotkanie z konserwatorem dzieł sztuki Grażyną Macander-Majkowską, które odbędzie się w najbliższy piątek (8 grudnia) o godz. 17:00. Prelekcja będzie dotyczyła specyfiki techniki pastelu.
Prowadząca w zarysie przedstawi historię ewolucji techniki pastelu i technologii wytwarzania kredek pastelowych oraz charakterystykę podobrazi. Nakreśli zalety, jak również ograniczenia techniki. Przywołując sylwetki dawnych mistrzów pastelu, w oparciu o własne prace – inspiracje oraz kopie, scharakteryzuje przykładowe dzieła.
Opowie także o technice pastelu z punktu widzenia konserwatora dzieł sztuki i o wyzwaniach, jakim musi sprostać w odniesieniu do dzieł wykonanych tą specyficzną techniką.
Grażyna Macander-Majkowska, mieszka od urodzenia w podwarszawskim Brwinowie. Absolwentka szkół artystycznych- warszawskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych (1977 r.) i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1984 r.).
Od czasu ukończenia studiów pracuje - obecnie na stanowisku starszego wykładowcy - w Katedrze Konserwacji i Restauracji Starych Druków i Grafiki na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Czynny konserwator dzieł sztuki na podłożu papierowym i pergaminie. Specjalizuje się w konserwacji pastelu oraz artystycznej oprawie (passe-partout) grafik, rysunków i malarstwa na papierze.
Autorka dzieł konserwatorskich dotyczących obiektów pochodzących ze zbiorów prywatnych oraz renomowanych instytucji kultury, takich, jak: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Warszawy, Muzeum Sejmu Polskiego, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz domy aukcyjne Agra-Art i Desa Unicum w Warszawie.
Ponadto zajmuje się malarstwem w technice olejnej, akwareli i pastelu. Hobbistycznie fotografuje. Czterokrotnie prezentowała swoją twórczość na indywidualnych wystawach w rodzinnym Brwinowie – w 1983, 1991, 2006 i 2022r.