W grupach i zespołach tanecznych Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza na co dzień tańczy blisko 500 osób – dzieci, młodzież i dorośli, osoby normatywne i ze szczególnymi potrzebami. Każda z tych osób wnosi do zespołu i do instytucji coś niepowtarzalnego. Tę wyjątkowość zobaczyć będzie można podczas zakończenia roku artystycznego 2021/2022 w kategorii taniec. Dla publiczności wystąpią wszystkie grupy Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tanecznego Kleks i Zespołu Tańca Współczesnego Strecz. Zobaczymy też grupy Klaszcz Głośniej: dziewczęco-kobiecą oraz debiutujących na scenie chłopców. Po raz pierwszy dla publiczności wystąpi też grupa One są wszędzie, działająca od października.
Wywołujące uśmiech na twarzach publiczności czy wzruszające etiudy, napad na bank, pierwsze w tym sezonie truskawki czy wielkie sprzątanie – podczas wydarzeń tanecznych publiczność może spodziewać się… niespodziewanego. Wszystko, co nas otacza, jest nieskończonym źródłem inspiracji i pomysłów na kolejne i kolejne, i kolejne choreografie. Na scenie zobaczmy tancerzy w układach przygotowywanych w tym roku artystycznym, ale też premiery i debiuty całych grup. Nie zabraknie wykonań grupowych, duetów czy solówek docenianych przez widzów i jurorów konkursów. Najstarszy z zespołów w tym roku świętować będzie swoje 30-lecie, najmłodszy zadebiutuje na scenie.
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Taneczny KLEKS
Działający przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza zespół w tym roku obchodzić będzie swoje 30-lecie. Specjalizuje się w technice „show dance”, ale tancerze w trakcie zajęć poznają także inne techniki taneczne. Zajęcia odbywają się z podziałem na 6 grup wiekowych. Praca w zespole wymaga od wszystkich ogromnej dyscypliny, wysiłku i odpowiedzialności, ale z drugiej strony daje poczucie dorosłości i uczy szacunku do sztuki. Udział i zaangażowanie całej grupy przyczyniają się do wielu sukcesów zespołu.
Oprócz regularnych zajęć swoje umiejętności taneczne członkowie zespołu doskonalą podczas warsztatów z różnych dziedzin tańca, a dla najbardziej zaangażowanych organizowane są wakacyjne obozy taneczne, które są doskonałą okazją do integracji wszystkich grup. Tancerze biorą udział w najbardziej prestiżowych wydarzeniach tanecznych oraz mają możliwość ich tworzenia: organizują własne wydarzenia dla szerokiej publiki, np. zakończenia taneczne, koncerty okazjonalne czy koncerty tańca w ramach Krośnieńskich Dni Tańca.
Zespół Tańca Współczesnego STRECZ
Zespół powstał we wrześniu 2000 roku i pracuje głównie w oparciu o technikę tańca współczesnego, ale w repertuarze - oprócz choreografii typowo współczesnych - są również pokazy estradowe, których przygotowywanie oraz tańczenie sprawia członkom Strecza sporo radości.
Zespół Tańca Współczesnego organizuje własne koncerty tańca oraz bierze udział w gościnnych występach, przeglądach i konkursach. Członkowie zespołu organizują własne wydarzenia dla szerokiej publiki, np. zakończenia taneczne, koncert „Taniec, taniec, taniec” czy koncerty tańca w ramach Krośnieńskich Dni Tańca. Absolwenci z powodzeniem kontynuują naukę tańca na uczelniach wyższych, niejednokrotnie też za granicą.
Klaszcz Głośniej
Grupa działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza od listopada 2019 roku. Jest to pierwsza w Krośnie grupa taneczna dla młodzieży oraz dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Są to wspaniali tancerze - pełni pasji i zaangażowania w to, co robią - pracujący w dwóch grupach wiekowych. Grupa starsza już kilkukrotnie pokazywała się na scenie, młodsza debiutowała w tym roku.
Tancerze Klaszcz Głośniej brali udział w warsztatach „To działa!”, których zwieńczeniem był spektakl „Znikające królestwo” w reżyserii Joanny Sarneckiej. Od marca zespół bierze udział w multizajęciach, które prowadzą nauczyciele wielu specjalności.
One są wszędzie
Najmłodsza z grup tanecznych Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Zajęcia odbywają się od października 2021 i dedykowane są paniom w wieku 30+ lat. Taniec współczesny, jazz oraz latino, to jedne z wielu rodzajów tańca, jakich można się nauczyć podczas wieczornych spotkań. Zajęcia prowadzą Sabina Wójcik-Grygolec oraz Aleksandra Bryś.