Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu "Mówimy o sztuce…". W najbliższą niedzielę (17 grudnia) o godz. 11:00 odbędzie się wykład Adrianny Gajdziszewskiej, artystki i edukatorki artystycznej pt. “Święci na Święta - o ikonografii Bożego Narodzenia w sztuce”.
Tajemnica Bożego Narodzenia to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych historii świata. Pomimo braku szczegółowych przekazów dotyczących przyjścia na świat Jezusa, to duchowe, wręcz mistyczne przesłanie fascynowało twórców sztuki na przestrzeni wieków.
Na wykładzie uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tajniki ikonografii Bożego Narodzenia w sztuce, odkrywając różnorodność interpretacji artystycznych tego niezwykłego tematu. Podkreślone zostaną wpływy zmieniających się kontekstów społecznych, politycznych i kulturowych, ukazując elastyczność artystycznego wyrazu w adaptacji do zmieniających się realiów. Przeanalizowane zostaną wybrane dzieła znanych artystów i artystek z historii sztuki.
Uczestnicy zajmą się także obszarem przedstawiania innych świętych związanych z okresem Bożego Narodzenia. Odkryją, jak odmiennie artyści ukazują postacie takie jak m.in. św. Mikołaj, Szczepan, Sylwester czy wspominani w Wigilię Adam i Ewa. Dowiemy się, jakie symbole i atrybuty są przypisywane różnym świętym, a ich obecność w sztuce stanowi integralną część obchodów bożonarodzeniowych.
Na zakończenie uczestnicy będą mieli szansę przyjrzeć się współczesnym interpretacjom ikonografii Bożonarodzeniowej. Prowadząca skoncentruje się na tym, jak nawiązując do tradycji, można wnieść świeże spojrzenie i kontekst do wiecznie aktualnej historii. Spotkanie z ikonografią Bożego Narodzenia w sztuce obiecuje otworzyć nowe perspektywy na ten temat, ukazując zarówno piękno artystycznego wyrazu, jak i głębokie duchowe znaczenie tej wyjątkowej historii.
Ur. w 1991 w Jaworznie. Mieszka i pracuje w Krakowie. W praktyce realizuje pasję i zainteresowanie sztuką od strony teoretycznej i praktycznej. Autorka kursów, artykułów, warsztatów i materiałów dydaktycznych. Poprzez opowieści prowadzone na żywo i on-line stara się nie tylko przekazać wiedzę, ale także rozpalić iskrę ciekawości i wrażliwości, aby każdy mógł dostrzec i doświadczyć, jak ważnym źródłem emocji i wartości jest dla człowieka sztuka. Twórczyni edukacyjnego portalu o sztuce twardasztuka_com.
Stypendystka MKiDN. Współpracuje m.in z Narodowym Centrum Kultury, Muzeum Narodowym w Krakowie, Uniwersytetami Otwartymi w Polsce.
Zajmuje się również rzeźbą i instalacją - bierze udział w wystawach, konkursach i rezydencjach artystycznych w Polsce i za granicą. W 2023 r. znalazła się na liście najlepszych młodych polskich artystów i artystek.