cerkwie

"Świątynie wygnane. Niszczejące cerkwie greckokatolickie w Polsce” - prezentacja w PWSZ

 • star_border
  Prezentacja albumu fotograficzno-dokumentacyjnego.
 • schedule
  15 kwietnia 2019 (poniedziałek), godz. 17:00
 • location_on
  Biblioteka PWSZ (Krosno, Rynek 1 - sala 202)
 • note
  Wstęp wolny

W ramach prezentacji odbędzie się prelekcja dotycząca niszczejących i nieużytkowanych cerkwi greckokatolickich w Polsce, wygłoszona przez etnologa, łemkoznawcę Sebastiana Dubiel-Dmytryszyna oraz pokaz multimedialny wraz z możliwością promocyjnego zakupu albumu.

Projekt wydawniczy został zrealizowany przez Oficynę Wydawniczą RuthenicArt, zdjęcia do albumu wykonał Piotr Durak, który napisał też do nich odautorskie komentarze, zaś całość została poprzedzona tekstami m.in. dr Moniki Rzepiejewskiej i dr. Wasyla Słobodiana.

Na publikację „Świątynie wygnane. Niszczejące cerkwie greckokatolickie w Polsce” składają się: Tom 1 (242 s.) cerkwie znajdujące się w miejscowościach od A do M i Tom 2 (232 s.) cerkwie znajdujące się w miejscowościach od N do Ż. To pierwszy i jedyny album fotograficzno-dokumentacyjny ukazujący wnętrza wszystkich odnalezionych "opuszczonych" cerkwi greckokatolickich na terenie całej Polski.

Dwa tomy to około 80 miejscowości i przeszło 400 unikatowych dokumentalno-artystycznych fotografii; często są to jedyne fotografie prezentujące wnętrza tych świątyń. Praca nad zebraniem, a następnie przygotowaniem materiałów trwała siedem lat - to przejechanych kilkanaście tysięcy kilometrów śladami niszczejących cerkwi i wykonane setki zdjęć, by zarejestrować zmieniający się stan obiektów oraz oddać szczególną atmosferę "świątyń wygnanych".

Plakat wydarzenia
mat. organizatorów
WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward