Fotografia

Studyjny pokaz mokrego kolodionu w BWA

 • star_border
  XIX-wieczną technikę fotograficzną zaprezentuje Jakub Jan Kaska.
 • schedule
  01 września 2019 (niedziela), godz. 11:00
 • location_on
  Biuro Wystaw Artystycznych (Krosno, ul. Portiusa 4)
 • note
  Wstęp wolny

Jakub Jan Kaska - prawnuk Rudolfa Kaski zaprezentuje historyczną technikę mokrej płyty kolodionowej - opatentowaną w 1851 roku metodę uzyskiwania negatywów na szkle, dającą obrazy o bardzo wysokiej ostrości i rozdzielczości. Mimo upływu lat i rozwoju technologii cyfrowej, technika mokrej płyty kolodionowej, w wiernym oparciu o receptury i zasady sprzed ponad 150 lat, może nadal zachwycać.

Jakub Jan Kaska podczas plenerowego pokazu mokrego kolodionu
BWA Krosno

W zaaranżowanym w BWA atelier fotografa będzie można nie tylko posłuchać o historii fotografii, ale też zobaczyć krok po kroku, jak przygotowuje się i naświetla szklane płyty, a nawet przyjrzeć się z bliska procesowi, który zachodzi w ciemni, zazwyczaj niedostępnej dla większości obserwatorów. 

Studyjny pokaz mokrego kolodionu to kolejne wydarzenie w ramach projektu "Zadomowieni w dziedzictwie – zabytkowe domy i wille Krosna", który realizowany jest przez Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie oraz Fundację na Rzecz Kultury „Walizka”.

Na osoby zainteresowane regionem, badaniami socjologicznymi, pracą reporterską i dziennikarstwem czekają m.in. bezpłatne warsztaty: historyczno-archiwistyczne (zobacz tutaj) oraz warsztaty zbierania i tworzenia opowieści (zobacz tutaj). Uczestnicy spotkań staną się współtwórcami publikacji w formie albumu o krośnieńskich zabytkowych domach i willach, jak też aktywnymi moderatorami strony internetowej przybliżającej krośnieńskie dziedzictwo i proponującej alternatywne ścieżki zwiedzania miasta – śladem zabytkowych domów i ich dawnych mieszkańców.

BWA Krosno

Na młodszych czekają warsztaty „Przez dziurkę od klucza”, w czasie których można będzie zajrzeć do zabytkowych domów przez pryzmat historii z nimi związanych.

Osoby, dla których zabytkowe krośnieńskie domy są szczególnie bliskie, organizatorzy zapraszają na panel „Zadomów się w dziedzictwie!” z udziałem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krośnie – Marty Rymar, w czasie którego będzie można znaleźć odpowiedź na pytania, rodzące się na styku teorii z praktyką (m.in. jak chronić otaczające nas dziedzictwo, jak pozyskać dofinansowanie na remont zabytkowego domu, czy też jak uzyskać nagrodę „Zabytek Zadbany”).

Szczegóły całego projektu oraz plan spotkań tutaj.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward