Muzyka

Stephan van de Wijgert - koncert organowy w Bazylice Mniejszej (Fara)

 • star_border
  Koncert z cyklu "Letnie koncerty w świątyniach".
 • schedule
  22 czerwca 2019 (sobota), godz. 16:30
 • location_on
  Bazylika Mniejsza (Krosno, ul. Piłsudskiego 5)
 • note
  Wstęp wolny

Stephan van de Wijgert (ur. 1974) - magisterskie studia organowe w Konserwatorium w Utrechcie ukończył w 2001 recitalami na XVII-wiecznym instrumencie Hagerbeera w Nieuwe Kerk w Amsterdamie oraz na wielkich organach Bätza w Katedrze św. Marcina w Utrechcie. W utrechckim konserwatorium ukończył również dyrygenturę chóralną. Nauki pobierał u takich nauczycieli, jak: Véronique van den Engh, Jan Raas, Reitze Smits, Matteo Imbruno, Erik Visser oraz Jan Welmers. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak znakomitych wirtuozów gry organowej, jak Gustav Leonhardt, Ewald Kooiman, Martin Haselböck, Maria Nacy czy Montserrat Torrent. W 2005 i 2007 był laureatem kolejnych edycji Międzynarodowego Konkursu Sweelinckowskiego odbywającego się w Oude Kerk w Amsterdamie.

Stephan Wijgert jest od 2008 dyrektorem muzycznym De Duif Kerk - byłego kościoła katolickiego, położonego przy jednym z głównych kanałów Amsterdamu, w którym - na odrestaurowanym dziewiętnastowiecznym instrumencie Smitsa - odbywa się cykliczny prestiżowy międzynarodowy festiwal organowy. Od 2016 jest także dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Koncertów Organowych w Opactwie Berne w południowej Holandii, festiwalu ustanowionego w 1957, w ramach którego występowali niemal wszyscy najsłynniejsi organiści świata.

Artysta występuje z licznymi koncertami w Holandii i w Europie. Występował w tak prestiżowych miejscach, jak Grote of St. Bavo-Kerk w Haarlem, Katedra św. Bawona w Haarlem, Der Aa-Kerk w Groningen, Katedra św. Jana w 's-Hertogenbosch, jak również wielokrotnie w ramach festiwali w Belgii, Niemczech, Polsce, Estonii i we Włoszech. Zajmuje się także pracą pedagogiczną, a ponadto współpracuje jako dyrygent z licznymi zespołami chóralnymi.

Stephan van de Wijgert
mat. organizatorów

Program:

 • Camille Saint-Saëns (1835-1921) - Preludium i fuga H-dur op. 99 nr 2
 • Franz Schubert (1797-1828) - Fantazja f-moll D 940 - Allegro molto moderato - Largo - Allegro vivace - Tempo primo
 • César Franck (1822-1890) - Pastorale
 • Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) - III Sonata organowa A-dur op. 65 nr 3 - I. Con moto maestoso
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward
schedule opublikowano 11.06.2019 21:54
equalizer przeczytano 841 razy
person źródło informacji: RCKP
inne wydarzenia
REKLAMA