Na pomysł teatru amatorskiego wpadł Jacek Buczyński. Do zespołu dołączyli Marek Burdzy, Katarzyna Truty, Przemek Polański i Anna Romańczak. Od stycznia 2019 roku trwały intensywne próby do sztuki Jana Wilkowskiego „Spowiedź w drewnie”.
Jan Wilkowski (1921-1997)
Aktor, reżyser, dramatopisarz, scenarzysta teatralny i telewizyjny, pedagog. Legenda polskiego lalkarstwa. Jego dorobek pisarski obejmuje około 60 tytułów - sztuk, scenariuszy oraz autorskich adaptacji. Kierownik literacki teatru Lalka w W-wie (1952-1969). W Telewizji Polskiej (1957-1977) tworzył i występował w programach m.in. - Ula z I B, Przygody skrzata Dzięcielinka.
W 1974 wraz z Krzysztofem Rauem Wilkowski stworzył w Białymstoku zamiejscowy Wydział Lalkarski warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (obecnie Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza). W latach 1975–1981 był dziekanem tego wydziału, a w latach 1981–1990 profesorem nowo powołanego Wydziału Reżyserii Teatru Lalek. Był zafascynowany folklorem góralskim – plastyką, muzyką, literaturą. Z tej miłości powstała mistrzowska sztuka O Zwyrtale muzykancie, czyli Jak się stary góral dostał do nieba, inspirowana książkami Kazimierza Przerwy-Tetmajera Na skalnym Podhalu i Legenda Tatr.
Z kolei dzieje życia beskidzkiego świątkarza, Jędrzeja Wowry, opisane m.in. przez Emila Zegadłowicza, stały się inspiracją do najbardziej osobistego dzieła literackiego Wilkowskiego – sztuki lalkowej dla dorosłych Spowiedź w drewnie. Opowieść o ludowym świątkarzu rzeźbiącym Chrystusa Frasobliwego to zarazem opowieść o losie artysty, o męce twórczej, nieadekwatności rezultatów wobec zamierzeń, o pozycji artysty w społeczeństwie, o krzywdzących krytykach i prymitywnych zleceniodawcach.
Spowiedź w drewnie - autor Jan Wilkowski
Spowiedź w TV - autor Jacek Buczyński
Obsada: Jacek Buczyński, Marek Burdzy, Katarzyna Truty, Anna Romańczak, Przemek Polański
Rzeźby: Wołodymir Romaniw
Informacja dot. wejściówek: teatr_krosno@interia.pl