Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli zaprasza na obchody Dnia Matki, które odbędą się 22 maja (czwartek) o godz. 17:00.
Na wystawę składa się prywatna kolekcja różnego rodzaju rzeźb i figurek współczesnych przedstawiających motyw Matki z Dzieciątkiem. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych i poruszających tematów w historii sztuki. Przewijający się przez różne kultury, epoki i media, od starożytnych posążków po współczesne przedstawienia, ten wizerunek matki z dzieciątkiem rezonuje z głęboko zakorzenionymi ludzkimi emocjami i doświadczeniami. Przedstawienie matczynej miłości, opieki i więzi z potomstwem przybiera rozmaite formy i niesie ze sobą bogactwo znaczeń, które warto zgłębić.
Wilfried de Meyer to Belg, urodzony w Antwerpii, zamieszkały w Gorlicach. Podróżując wiele po świecie jako marynarz, interesował się zawsze kulturą odwiedzanych krajów. Z czasem zainteresowania te przybrały formę pasji kolekcjonerskiej, która stale się rozwijała. Zgromadził kilkanaście kolekcji tematycznych: zabawek, znaczków, pocztówek, flamandzkich koronek, strojów ludowych, ceramiki oraz medali. Swoje zbiory prezentował na wielu wystawach w muzeach w Polsce i za granicą.
Od wielu lat związany jest z naszym krajem. Był prezesem Towarzystwa Belgijsko – Polskiego. Organizował wiele wystaw o Polsce. Podczas stanu wojennego organizował pomoc humanitarną i rozwoził paczki z darami z Belgii.
Indygo to wokalny zespół żeński, w skład którego wchodzą kobiety, które połączyły pasję do śpiewania z przyjemnością spędzania ze sobą wolnego czasu. Mimo różnych temperamentów i charakterów tworzą zgrany team, uzupełniając się nawzajem. Zespół rozpoczął swoją działalność pod patronatem Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce. W skład zespołu wchodzą: Katarzyna Kasprzyk, Sabina Patla, Joanna Penar, Anna Głowa oraz Magdalena Makiel.
W repertuarze Indygo znajdują się polskie i zagraniczne utwory muzyki rozrywkowej, aranżowane na głosy. Zespół popularyzuje twórczość, m.in. takich artystów jak: Anna Jantar, Maryla Rodowicz, Kora, Zbigniew Wodecki i wielu innych.
Wokalistki miały okazję uświetnić swoimi występami wiele imprez okolicznościowych i kulturalnych na terenie gminy i powiatu. W 2024 zespół otrzymał nagrodę Starosty Krośnieńskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.