Historia

"Spadochronowym śladem. Dukla jakiej nie znamy" - wykład w Dukli

  • Wykład prof. Andrzeja Olejko.
  • 19 września 2024 (czwartek), godz. 17:00
  • Muzeum Historyczne - Pałac (Dukla, Trakt Węgierski 5)
  • Wstęp wolny

Muzeum Historyczne-Pałac w Dukli zaprasza na wykład prof. Andrzeja Olejko "Spadochronowym śladem. Dukla jakiej nie znamy", który odbędzie się 19 września 2024 (czwartek) o godz. 17:00.

Spotkanie będzie połączone z zwiedzaniem wystawy czasowej "Operacja karpacko-dukielska - retrospekcja 80 lat później".

Muzeum Historyczne-Pałac w Dukli

Andrzej Artur Olejko

Polski historyk, profesor nadzwyczajny, doktor habilitowany, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, autor, współautor, redaktor i współredaktor wielu pozycji książkowych oraz artykułów naukowych i popularni-naukowych. Specjalizuje się w historii wojskowości i problematyce lotniczej.

Poza bogatym dorobkiem naukowym zajmuje się popularyzacją historii wojskowości, początkowo na falach Radia „Bieszczady”, od 2009 r. prowadzi wraz z red. Jerzym Pasierbem w „Polskim Radiu Rzeszów” cykliczny program „Bitwy, Kampanie, Militaria”. Jest twórcą programu „Zakamarki Przeszłości” ukazującego się cyklicznie od 2007 r. w TVP Rzeszów. W wydawnictwie Ruthenus opublikował takie prace jak: „Lotnicze tradycje Bieszczadów”, „Bieszczadzka niepodległość. Zapomniana wojna polsko-ukraińska w Bieszczadach”, „Zamarznięte Armie. Wielka Wojna w Bieszczadach 1914-1918” oraz wspólnie z dr Jurij Fatułą „Manyłowa 1915. Bieszczadzki Epizod Wielkiej Wojny”. Jest redaktorem dwóch tomów materiałów pokonferencyjnych „Bieszczadzkie lwy 1914/1915”. Tom 2 ukazał się w 2024 r. 

Od 2018 r. kieruje Radą Naukową Muzeum 303 im. Ppłk. Pil. Jana Zumbacha w Napoleonie. W 2020 r. prowadził narrację historyczną z okazji 100. rocznicy powrotu Polski nad Bałtyk oraz w 100. rocznicę Święta Kawalerii Polskiej w Komarowie. Od 2022 r. członek Rady Naukowej Muzeum Kresów w Lubaczowie. Od 2020 r. prowadzi w Muzeum w Dukli cykl wykładów związanych z historią wojen światowych. Jego wykłady cieszą się sporym zainteresowaniem.

WIĘCEJ INFORMACJI