Teatr

„Skłodowska. Radium Girl” - spektakl w RCKP

 • star_border
  Spektakl Teatru Papahema prezentowany w ramach programu edukacyjnego Sztuka. Obecny!
 • schedule
  15 stycznia 2019 (wtorek), godz. 10:00
 • location_on
  RCKP (Krosno, ul. Kolejowa 1)
 • note
  15 zł

Biografii Marii Skłodowskiej-Curie nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do strefy publicznej. Możemy jej używać. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka? Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

tekst i reżyseria: Agata Biziuk
scenografia: Katarzyna Pielużek
muzyka: Natasza Topor
projekcje: Patryk Bychoski
choreografia: Anna Sawicka-Hodun
reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
konsultacje chemiczne: Marzanna Rutkowska
obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel

czas trwania: 90 minut

Spektakl zdobył Nagrodę Publiczności na 26. Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych KLAMRA 2018 w Toruniu. Bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Dla widzów powyżej 16 roku życia.


Bilety w sprzedaży w kasie RCKP od poniedziałku do piątku od 10:00 do 13:00 oraz od 14:30 do17:30 i w soboty od 10:00 do 14:00 oraz na godzinę przed wydarzeniem.

Rezerwacja telefoniczna i internetowa: 13 43 218 98 w. 159, sprzedaz.imprez@rckp.krosno.pl.

Skłodowska. Radium Girl
 Bartek Warzecha

Warsztaty towarzyszące spektaklowi

Liczba miejsc: 30
Obowiązują zapisy! Szczegóły: Iwona Penar tel. 600 533 965

Warsztaty aktorskie towarzyszące spektaklowi „Skłodowska. Radium Girl” poprowadzi czworo aktorów Teatru PAPAHEMA – Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. Aktorzy posiadają doświadczenie w prowadzeniu zajęć teatralnych dla dzieci i młodzieży, dwoje spośród nich pracuje jako asystenci na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, gdzie prowadzą zajęcia z elementarnych zadań aktorskich i scen dialogowych.

Grupa 30 uczestników zostanie podzielona na dwa mniejsze zespoły, co uczyni spotkanie bardziej efektywnym. Każdą z grup będzie opiekowało się dwoje prowadzących. Spotkanie rozpocznie się od intensywnej rozgrzewki typowej dla treningu aktorskiego, w jakim uczestniczą studenci I roku Akademii Teatralnej. W skład rozgrzewki wchodzą ćwiczenia fizyczne, impostacyjne i dykcyjne, a także zadania rozwijające wyobraźnię, pamięć emocjonalną, koncentrację i zaufanie do partnerów scenicznych. Trwające ok. 30 minut ćwiczenia pozwolą uczestnikom zapoznać się ze swoimi barierami psychicznymi i ograniczeniami fizycznymi oraz podjąć próbę przezwyciężenia ich. Ćwiczenia wchodzące w skład rozgrzewki mają formę twórczej zabawy, co ułatwia zainteresowanie nimi uczestników warsztatu. Dla wygody i efektywności warsztatu, konieczny jest sportowy strój.

W drugiej, trwającej około godziny, części spotkania, młodzież zmierzy się z zadaniami aktorskimi nawiązującymi do spektaklu „Skłodowska. Radium Girl”. Zdjęcia przedstawiające różne sytuacje z życia polskiej noblistki będą punktem wyjścia do zbudowania krótkich scen aktorskich. W tej części zajęć skorzystamy z metody dramy, która w krótkim czasie pozwala osiągnąć interesujący artystycznie efekt. Zadanie uatrakcyjni dodanie do pantomimicznych scen tekstów zaczerpniętych z popularnych wśród młodzieży memów przedstawiających Marię Skłodowską-Curie. Zabieg ten jest też spójny z wymową przedstawienia, które ukazuje noblistkę jako ikonę popkultury – bohaterkę produkowanych na masową skalę gadżetów. W kolejnej części warsztatu praca nad interpretacją monologów ze spektaklu. 

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward