Aktualizacja z 9.02: W związku z chorobą maestry Lidii Grychtołówny na piątkowym koncercie na Pleyelu zagra Elisey Mysin.
Elisey Mysin jest rosyjskim pianistą, aktorem i kompozytorem pochodzącym ze Stavropola. Jego przygoda z fortepianem rozpoczęła się, gdy miał cztery lata. Jest nazywany cudownym dzieckiem i zachwyca licznie gromadzącą się publiczność, a każdy jego występ kończą owacje na stojąco, co świadczy o tym, że jest ulubieńcem fanów. Swoimi umiejętnościami podbił serca milionów ludzi. Jest niezwykle popularny na platformie YouTube, gdzie jego wykonania generują bardzo dużą liczbę wyświetleń. Obecnie jest uczniem Centralnej Szkoły Muzycznej przy Moskiewskim Konserwatorium im. Czajkowskiego.
Muzeum Podkarpackie w Krośnie i Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury zapraszają na koncert w ramach Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Na zabytkowym Pleyelu z 1862 roku wystąpi Maestra Lidia Grychtołówna.
W programie utwory: F. Chopina, R. Schumanna i F. Schuberta
Lidia Grychtołówna – pianistka i pedagog, urodzona 18 lipca 1928 w Rybniku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła u Wandy Chmielowskiej mając 6 lat. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu Wandy Chmielowskiej, uzyskując dyplom z najwyższym odznaczeniem. Studia kontynuowała w latach 1951-55 w klasie mistrzowskiej Zbigniewa Drzewieckiego w Krakowie i Warszawie, zaś w latach 1957-59 uczestniczyła w kursach mistrzowskich Artura Benedettiego Michelangeli. Lidia Debiutowała w 1953 w Katowicach z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego.
Koncertowała w prawie wszystkich krajach Europy i Ameryki Południowej oraz w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach i Japonii. Brała udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Warszawie, Dusznikach, Bergen, Atenach, Sorrento, Taorminie, Warszawie, Adelajdzie, Perth, Berlinie oraz Dubrowniku. Ma bardzo szeroki repertuar, sięgający od muzyki baroku do klasyków XX wieku. Szczególnie często wykonuje utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. Dokonała wielu archiwalnych nagrań radiowych i telewizyjnych.
Zasiadała w jury międzynarodowych konkursów muzycznych – była jurorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Otrzymała wiele nagród i odznaczeń, m.in. Złoty Medal Miasta Mediolanu (1969), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1971), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1971), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1980), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2005).