Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza na kolejne artystyczne i międzypokoleniowe spotkania w ramach cyklu (R)ewolucja. Eksperymenty artystyczne. W lipcu na chętnych czeka szycie poduch z tkanin zabarwionych przez uczestników czerwcowych warsztatów, tworzenie karmników i dekoracji w formie artystycznych instalacji oraz własne… podcasty.
Rezultaty warsztatów trafią do przestrzeni publicznej oraz wirtualnej - zarówno do miejsc znanych i bliskich sztuce, jak i tych zaskakujących. Lipiec przebiegać będzie pod znakiem sztuki użytkowej, natury i ekologii, ale również związany będzie z nowymi technologiami.
Zapisy poprzez formularz online. Dwa terminy do wyboru:
11 lipca 2024 (czwartek) - zapisz się
12 lipca 2024 (piątek) - zapisz się
Podczas warsztatów powstaną hotele dla owadów, schronienia dla małych zwierząt czy proste dekoracje. Konstrukcje zostaną wykonane na bazie materiałów naturalnych, takich jak gałęzie, kora, kamyki, które można znaleźć w lesie, w parku, w ogrodzie, podczas spacerów czy wycieczek. Dopełnione zostaną również przez materiały pochodzące z odzysku lub bezużytecznych fragmentów przedmiotów codziennego użytku.
Wykonane w ramach warsztatów „skęcanki” i „wiązanki” będą miały formę mniejszych lub większych asamblaży i zostaną zainstalowane w przestrzeni publicznej, z myślą o dokarmianiu lub zimowaniu zwierząt.
Prowadzący: Piotr Burger
Zapisy poprzez formularz online. Dwa terminy do wyboru:
16 lipca 2024 (wtorek) - zapisz się
22 lipca 2024 (poniedziałek) - zapisz się
Będzie to kontynuacja warsztatów naturalnego barwienia tkanin. Z pięknie zabarwionych, kolorowych tkanin przygotowanych w czerwcu, uczestnicy zajęć będą mieć okazję zaprojektować, ozdobić i wykonać poduchy, które trafią na ekspozycję nie tylko w różnych przestrzeniach publicznych, ale podczas wielu wydarzeń kulturalnych.
Pod okiem prowadzących powstaną autorskie, spersonalizowane, większe bądź mniejsze siedziska, każde z innym, unikalnym wzorem. Będzie to nie tylko okazja do zapoznania się z rzemiosłem, spróbowania swoich sił jako krawiec czy krawcowa, ale także do spędzenia czasu w twórczej atmosferze. Uczestnicy będą mogli zainspirować się różnymi wzorami i technikami zdobienia, takimi jak haft czy ozdobne szwy. Wybiorą spośród zaproponowanych elementów dekoracyjnych te, które najlepiej wpiszą się w ich autorski projekt poduchy.
Prowadzące: Barbara Lorens, Karolina Oleniacz
Podczas spotkań powstaną podcasty wyprodukowane przez jedną grupę producencką działającą wspólnie nad wszystkimi odcinkami. Każdy z uczestników warsztatów będzie zaangażowany w pracę nad danym odcinkiem, ale w nieco innej sferze. Na pierwszych zajęciach podcast zostanie rozłożony na części, tj. scenariusz, bohaterowie, narracja, muzyka itp.
W kolejnym etapie uczestnicy podzielą się na mniejsze zespoły, które przy każdym podcaście będą odpowiedzialne za nieco inną jego część. Wspólnie poszukają tematów, bohaterów czy miejsc, o których warto opowiedzieć. Dowiedzą się, jak tworzyć, gdzie szukać inspiracji, w jaki sposób zadawać pytania i jak sprawić, żeby inni chcieli nas słuchać. Podczas spotkań porozmawiają m.in. o historii, tradycji czy dziedzictwie kulturowym miasta, nawiązując do przeszłości i zestawiając ją z teraźniejszością w oparciu o doświadczenia osób z różnych pokoleń. Wykorzystanie takiego sposobu i narzędzi do tworzenia tego typu nagrań da możliwość eksperymentowania z doświadczeniem różnych osób.
Prowadząca: Katarzyna Solińska