Twórczość

"(R)ewolucja. Eksperymenty artystyczne" - warsztaty w RCKP

  • Cykl warsztatów. Wśród nich: barwienia tkanin i tworzenia zinów.
  • 01 czerwca 2024 (sobota) - 22 czerwca 2024 (sobota), godz. 10:00
  • RCKP (Krosno, ul. Kolejowa 1)
  • Udział bezpłatny

Projekt „(R)ewolucja. Eksperymenty artystyczne” to cykl międzypokoleniowych warsztatów z takich dziedzin jak: architektura, instalacja artystyczna i rzeźba, natura i ekologia, sztuka użytkowa, multimedia i nowe technologie, wydawnictwo i publikacja. Spotkania odbywać się będą od czerwca do września 2024, a ich rezultaty trafią do przestrzeni publicznej – zarówno do miejsc znanych i bliskich sztuce, jak i tych zaskakujących.

Na początek czerwcowe zajęcia: warsztaty barwienia tkanin i tworzenia zinów.

rckp

Warsztaty barwienia tkanin 

1 czerwca (sobota), godz. 10.00-17.00
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria Szara
Dla kogo: warsztaty międzypokoleniowe - osoby powyżej 13 roku życia (dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą uczestniczyć w warsztatach pod opieką dorosłych - praca z wrzątkiem)
Rezultat: zabarwiony w naturalny sposób materiał, z którego podczas kolejnych warsztatów uszyte zostaną poduchy do strefy odwiedzanej przez innych odbiorców kultury
Zapisy: tutaj

Efekty naturalnego farbowania tkanin
Pracownia Dzikie Barwy

(R)ewolucje rozpoczną się od wielobarwnych i intensywnych warsztatów naturalnego farbowania tkanin barwnikami roślinnymi oraz nauki drukowania wzorów techniką shibor. Podczas spotkania stworzona zostanie paleta kolorów z różnych surowców roślinnych. W skrócie: tkaniny bawełniane oraz lniane, 6 różnych roślin barwierskich dających 12-16 kolorów, technika druku shibori i tie-dye.

Podczas warsztatu powstaną barwne, drukowane tkaniny bawełniane oraz lniane, o wysokiej gramaturze - pod poduchy i siedziska, które uczestnicy wykonają w kolejnej części projektu. Każda poducha inna i unikatowa jak obraz.

Warsztaty to obszerna część teoretyczna, a także część praktyczna (farbowanie). Nauczymy się sztuki tworzenia nadruków starożytną techniką wywodzącą się z Japonii. Otoczymy się wieloma materiałami edukacyjnymi z pracowni, tkaninami pofarbowanymi naturalnie, tomami próbnika roślinnych kolorów, który tworzony jest od 2014 roku oraz inspirującymi historiami o barwiarstwie, roślinach, włóknach i sztuce. W sumie nastawimy 5 garnków, które mogą dać nawet 16 kolorów!

Warsztaty prowadzą: Aleksandra Bystry i Ania Bednarek-Reszka (Pracownia Dzikie Barwy)

Warsztaty tworzenia zinów 

22 czerwca (sobota), godz. 10.00-18.00 (w trakcie przewidziane przerwy)
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria Szara
Dla kogo: warsztaty międzypokoleniowe – osoby powyżej 13 roku życia
Rezultat: ziny - nieprofesjonalne pisma, które zostaną połączone w jedną publikację i trafią do prezentacji dla szerokiego grona odbiorców
Zapisy: tutaj

Warsztaty kolażu
KT

Drugim (r)ewolucyjnym spotkaniem zaplanowanym na czerwiec będą warsztaty tworzenia zinów. Uczestnicy zwrócą uwagę na tradycyjną (papierową) formę wydawnictwa, które wraz z rozwojem nowych technologii – w zestawieniu z pojawiającymi się audiobookami czy ebookami – może tracić na znaczeniu.

W ramach spotkania dowiecie się co to jest zin i jak stworzyć swoją własną publikację? Uczestniczki i uczestnicy, w wybranej przez siebie technice, stworzą wydawnictwa inspirowane czasem. Prowadzący opowiedzą, czym charakteryzuje się taki projekt, przybliżą tajniki procesu technologicznego szycia oraz pokażą możliwości, jakie daje papier i manualne tworzenie. Każdy będzie pracował nad jedną publikacją, ale dodatkowo ze wszystkich stworzonych prac powstanie jedna wspólna.

Warsztaty prowadzą: Karolina Tomaszewska i Mateusz Rybarczyk

WIĘCEJ INFORMACJI