Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na kolejny wykład w ramach cyklu "Mówimy o sztuce…". 13 lutego (niedziela) o godz. 11:00 odbędzie się wykład online: "Przez veraikon do emotikon - rzecz o obrazach znaczących więcej niż słowa".
Spotkanie online tutaj.
Katarzyna Solińska zabierze nas w podróż po twórczej historii, która od veraikon dociera aż do współczesnych emotikonów. Wykład będzie nawiązaniem do obecnie prezentowanej w BWA wystawy "Ikonostas" Sylwestra Stabryły. Więcej o ekspozycji tutaj.
Ikony (gr. εἰκών eikōn = „obraz”) od wieków pomagają w komunikacji: obrazując, komentując, przenosząc różnorodne wiadomości i emocje, często szybciej i skuteczniej niż „zwykłe” słowa.
Czy dostrzegamy i właściwie odczytujemy obrazy – te zawierające intrygującą przenośnię, jak też te będące wiernym odbiciem oblicza idei – obrazem kultu, czasem odsądzanym od czci i wiary, uznawanym wręcz za obrazę boską?
- O tym będziemy mówić w czasie niedzielnego spotkania, pokazując historie kolejnych dziejowych aktualizacji: obrazów, ikon, emotikon; będących najlepszym skrótem do poznania kultury i zrozumienia popkultury - zachęcają organizatorzy.
Kogo, co, i jak dostrzegamy? Czy św. Weronika istniała, czy była prawdziwą ikoną swoich czasów? Pod jakim znakiem zwyciężał Konstantyn Wielki, a pod jakim znakiem/ikonką dzisiaj łączymy domowe urządzenia, i jak ma się do tego Harald Sinozęby?
Sztuka pełna jest zaskakujących mariaży, w których słowa stają się ciałem i zamieszkują naszą świadomość.
Greka nie musi nam się tylko kojarzyć z wariantem delta i omikron. W czasie spotkania zaprezentowane zostaną inne jej wariacje obecne w kulturze, które warto poznać i się nimi posługiwać – w mowie, piśmie i obrazie (nie tylko El Greca).