Zabytki

"Problemy konserwatorskie krośnieńskiej starówki" - wykład w BWA

 • star_border
  Prelekcja Marty Rymar, Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wydarzenie w ramach cyklu "Mówimy o sztuce...".
 • schedule
  28 lipca 2019 (niedziela), godz. 11:00
 • location_on
  Biuro Wystaw Artystycznych (Krosno, ul. Portiusa 4)
 • note
  Wstęp wolny

W trakcie spotkania omawiane będą problemy związane z funkcjonowaniem przestrzeni starego miasta i niedawno utworzonego parku kulturowego, który swoim obszarem obejmuje rynek wraz z przyległymi ulicami oraz całą ulicę Piłsudskiego wraz ze starym cmentarzem.

Krośnieńska starówka jest tzw. parkiem kulturowym
Damian Krzanowski

Celem utworzenia parku kulturowego jest podniesienie estetyki, uatrakcyjnienie obszaru starego miasta. Z ochroną prawną wiążą się też pewne ograniczenia i zakazy, które mieszkańcy będą musieli respektować.  Przestrzeń staromiejska zachwyca wdziękiem i urodą wiekowych kamienic, materialnych świadków minionych czasów. Centrum starówki i jej zabytki są nie tylko obiektem zainteresowania badaczy i miłośników przeszłości, ale i chętnie odwiedzanym punktem na trasie wycieczek tłumnie odwiedzających Krosno turystów.

Równocześnie jest to jednak miejsce, w którym toczy się normalne życie. W zabytkowej przestrzeni żyją mieszkańcy krośnieńskiej starówki, działają firmy i instytucje. Czy w kontekście utworzonego parku kulturowego mamy się czego obawiać? Czy przepisy prawa warunkujące funkcjonowanie tego obszaru, nie staną się uciążliwym bagażem i przeszkodą w codziennej egzystencji? Na te i inne pytania podczas wykładu w BWA odpowie Marta Rymar.

Wykład odbędzie się o godz. 11.00 w sali audiowizualnej (II piętro).

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward