Fotografia

"Pokaz ambrotypii. Jakub Jan Kaska" - wykład w BWA

 • star_border
  Wydarzenie z cyklu "Mówimy o sztuce".
 • schedule
  26 maja 2019 (niedziela), godz. 11:00
 • location_on
  Biuro Wystaw Artystycznych (Krosno, ul. Portiusa 4)
 • note
  Wstęp wolny

W cyklu niedzielnych spotkań "Mówimy o sztuce..." gościem BWA będzie Jakub Jan Kaska. Uczestników - ciekawskich i pasjonatów - wprowadzi w tajniki ambrotypii.

Ambrotypia to XIX-wieczna fotograficzna technika wprost pozytywowa (czyli tworzona bez użycia negatywu). Obraz na szkle jest jedynym istniejącym egzemplarzem, bez możliwości tworzenia odbitek.

Technikę tę wprowadził do fotografii Frederick Scott Archer w 1851 roku. Wymaga przygotowania odczynników chemicznych we własnym zakresie od podstaw. Szklana płyta powleczona warstwą kollodium zostaje uczulona, naświetlona, wywołana i utrwalona w ciągu zaledwie kilku minut - zanim wyschnie.

Jakub Jan Kaska
mat. organizatorów

- Tego typu trudności napotykał w swojej pracy fotograf XIX-wieczny. Takie same napotykam ja dzisiaj – mówi Jakub Kaska. Bardzo wymagająca i trudna technika fotograficzna daje niezwykle malowniczy efekt głębi, nieporównywalny z niczym, co znamy z dzisiejszych fotografii cyfrowych - przepiękne obrazy malowane światłem.

- Zapraszamy na spotkanie z twórcą i jego warsztatem pracy przeniesionym w czasie wprost z XIX-wiecznego atelier - zachęcają organizatorzy.

Spotkanie potrwa około 1,5 godziny.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward