Film

Podkarpacki Szlak Filmowy w Jaśliskach

  • Inauguracja szlaku w miejscu, gdzie powstawały takie filmy jak: Wino truskawkowe, Twarz czy Boże Ciało. Wydarzenie plenerowe: kino, spacery filmowe, strefa relaksu, spotkania z twórcami.
  • 15 sierpnia 2020 (sobota) - 16 sierpnia 2020 (niedziela)
  • Jaśliska
  • Wstęp wolny

Na kulturalnej mapie Podkarpacia twórczość filmowa zyskuje coraz większe znaczenie. Powstawały tu produkcje, które niejednokrotnie okazywały się kultowymi. Przyszedł czas, by na wspomnianej mapie wytyczyć nowy szlak - Podkarpacki Szlak Filmowy. Jego otwarcie zaplanowano w Jaśliskach, gdzie powstawały takie filmy jak: Wino truskawkowe, Twarz czy Boże Ciało.

W programie sierpniowego wydarzenia znajdą się atrakcje, którymi organizatorzy chcą zainteresować wszystkich: rodziny, dzieci, dorosłych, turystów i miejscowych. Wśród nich m.in. spacery filmowe, kino plenerowe, koncert oraz spotkania z wyjątkowymi twórcami polskiego kina.

Materiały organizatorów

15 sierpnia 2020 (sobota)

  • godz. 13:00-14:00 - rodzinny program filmowy - Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza (sala widowiskowa w GOK)
  • godz. 14:00-15:30 - projekcje filmów dokumentalnych Podkarpackiej Kroniki  Filmowej (sala widowiskowa w GOK): Wypasiony raj (reż. R. Gużkowski) - spotkanie z reżyserem, Kolekcja (reż. M. Polar)
  • 16:00-19:00 - projekcja plenerowa filmu Wino truskawkowe (reż. D. Jabłoński) połączona ze spotkaniem z twórcami i aktorami (Rynek)
  • 19:30-22:00 - projekcja plenerowa filmu Boże Ciało (reż. J. Komasa) połączona ze spotkaniem z twórcami i aktorami (Rynek , obowiązują wejściówki, dostępne na miejscu wydarzenia)

Wydarzenia towarzyszące:

  • godz. 13:00-14:00 - spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego (plac przed barem Czeremcha)
  • godz. 14:30-15:30 - spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego (plac przed barem Czeremcha)

16 sierpnia 2020  (niedziela)

  • godz.  11:00-12:00 - rodzinny program filmowy - Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza (sala widowiskowa w GOK)
  • godz. 13:00-14:00 - spotkanie z gośćmi wydarzenia, twórcami i aktorami filmów Boże Ciało i Wino truskawkowe (sala widowiskowa w GOK)
  • godz. 14:00-15:30 - projekcja filmu Na granicy (reż. W. Kasperski) (sala widowiskowa w GOK)

Podkarpacki Szlak Filmowy - opisy filmów:

Wypasiony raj

15 sierpnia, godz. 14:00
Polska, dokumentalny, 2017, 35 min.
reż. Rafał Gużkowski

Pasterska ballada o Zbigniewie Łagoszu, ostatnim pasterzu-samotniku w Beskidach. Polany Surowiczne to miejsce ukryte wśród gór i drzew, gdzie łąki rodzą pożywienie dla bydła oraz dają przestrzeń dla koni. Półkoczowniczy wypas bydła w niebezpiecznym terenie, jest codziennością człowieka znikąd i jego towarzysza - psa Łemko. Zbigniew mieszka w barakowozie, ma ból nogi od „łażenia po górach” oraz chroniczny kaszel od „cygarzysk”. Mówienie do siebie jest przywarą bohatera, a nocne rozważania o przemijaniu domykają ponure wieczory. Wciąż jednak trzyma się on swojej ostoi. Nigdzie indziej nie zobaczymy przepędu i wypędu stada bydła z wykorzystaniem koni huculskich oraz jeźdźców rodem z amerykańskich westernów.


Kolekcja

15 sierpnia, godz. 14:00
Polska, dokumentalny, krótkometrażowy, 2017, 19 min.
reż. Marcin Polar

Gdzieś na Podkarpaciu znajduje się niewielka wieś, w której wraz z żoną mieszka Mieczysław. Władysława jest niepełnosprawna i wymaga stałej pomocy nawet przy najprostszych czynnościach. Jednak starszy mężczyzna otacza opieką nie tylko żonę – troszczy się również o całą galerię niechcianych przedmiotów, które ktoś inny skazał na zapomnienie lub wyrzucił na stos bezużytecznego złomu. Mieczysław zbiera zaśniedziałe świeczniki i zakurzone maselnice, żeby ocalić przeszłość od zapomnienia.


Wino truskawkowe

15 sierpnia, godz. 16:00
Polska, Słowacja, dramat, komedia, 2009, 109 min.
reż. Dariusz Jabłoński

Główny bohater, Andrzej, porzuca wielkomiejskie życie i przenosi się na galicyjską prowincję, aby tam odnaleźć wewnętrzny spokój i harmonię. Mała mieścina, w jakiej się znalazł, rządzi się swoimi niezmiennymi prawami. Komendant policji od lat jest tu ciągle ten sam, mężczyźni przesiadują w knajpie nad kuflem piwa a w niedzielę wszyscy idą na mszę. Jest też lokalna piękność, Słowaczka Lubica, w której kocha się pół miasteczka, a ona kusi swymi wdziękami niczym Malena z filmu Giuseppe Tornatore. Fabuła filmu oparta jest na motywach kilku opowiadań Andrzeja Stasiuka ze zbioru pt. "Opowieści galicyjskie", a plenry to Jaśliska, Dukla, okolice Krosna oraz Magurski Park Narodowy.


Boże Ciało

15 sierpnia, godz. 19:30
Polska, obyczajowy, 2019, 115 min.
reż. Jan Komasa

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...


Na granicy

16 sierpnia, godz. 14:00
Polska, Thriller, 2016, 98 min.
reż. Wojciech Kasperski

Akcja rozgrywa się w Bieszczadach przy granicy z Ukrainą. Jest sroga zima. Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Do opuszczonej stacji wraca były pogranicznik i jego nastoletni synowie, pragnący na nowo zacieśnić rodzinne więzi. Są zdani na siebie, poza zasięgiem sygnału telewizyjnego i sieci komórkowych. Jedyną formą kontaktu z innym oddziałem straży jest radio. Zawodzi akurat, kiedy zjawia się zmarznięty nieznajomy. Zebranie informacji na jego temat jest niemożliwe. Bohaterowie stoją przed dylematem: zaufać zakrwawionemu przybyszowi czy profilaktycznie go odizolować. Każda decyzja wydaje się zła.

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 08.08.2020 08:03
przeczytano 1226 razy
źródło informacji: Podkarpackie Film Commission, filmweb.pl
inne wydarzenia
REKLAMA