Podróże

"Plemię Tau’t Batu - milion kropel w dolinie Singnapan" - spotkanie w Piwnicy PodCieniami

  • Prelekcja Łukasza Bartoszewicza. Wydarzenie z cyklu "Krośnieńskie spotkania z podróżnikami".
  • 21 października 2019 (poniedziałek), godz. 18:00
  • Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
  • Normalny - 2 zł, z KKK - 1 zł

Na wyspie Palawan (Filipiny) podróżnik spędził prawie dwa miesiące, z czego większość czasu wśród członków plemienia Tau't Batu. Pierwszy raz był tam w 2015 roku. Przez miesiąc mieszkał w dolinie Singnapan polując, ucząc się dialektu, życia w dżungli i próbując zrozumieć ich animistyczne wierzenia. W zeszłym roku postanowił wrócić do Singnapan. Był ciekaw co zmieniło się wśród kilku rodzin, z którymi się zaprzyjaźnił, oraz chciał sprawdzić na własnej skórze jak wygląda pora deszczowa w dżungli.

Wyspa Palawan (Filipiny)
Łukasz Bartoszewicz

Tym razem wśród Tau't Batu spędził blisko trzy tygodnie w okresie pory deszczowej, kiedy członkowie plemienia opuszczają swoje domostwa i przenoszą się do jaskiń. Podczas pierwszej części swojego pobytu podróżnik udokumentował przygotowania do przenosin. To niezwykle intensywny czas dla członków plemienia. Muszą nie tylko przygotować groty, w których będą mieszkać przez kolejne miesiące, ale także po raz ostatni zebrać ryż i zgromadzić większą ilość jedzenia. Uczestnictwo w ich codziennym życiu było dla niego kolejną lekcją przetrwania w dżungli. Przygotowując reportaż ponownie zgłębił animistyczne wierzenia Tau't Batu. Ostatnie trzy dni spędził w jaskini razem z rodziną Takona, jednego z najlepszych myśliwych jakich dotąd spotkał.

Ponadto w prezentacji nie zabraknie informacji praktycznych o Filipinach i samej wyspie Palawan. Zostaną poruszone również zagadnienia związane z etyką w podróży.

Wyspa Palawan (Filipiny)
Łukasz Bartoszewicz

Łukasz Bartoszewicz - podróżnik i wspinacz. Od ośmiu realizuje projekt, w którym połączył dwie swoje największe pasje – podróżowanie i wspinanie. Głównym jego założeniem jest udokumentowanie zwyczajów plemion, mniejszości etnicznych w Azji, Oceanii, Afryce i Ameryce Południowej. Kolejnym celem jest klasyczna wspinaczka i wytyczanie nowych dróg, wspierając w ten sposób społeczność wspinaczkową w różnych regionach na świecie. Podróżuje, żeby lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a przede wszystkim ludzi żyjących w różnych kulturach.

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 12.09.2019 15:28
przeczytano 1039 razy
źródło informacji: Muzeum Rzemiosła
inne wydarzenia
REKLAMA